Apple, veri merkezini Çin’in baskıları yüzünden taşıyor

Çinli kullanıcıların iCloud verilerini Çin’de yer alacak bir veri merkezinde saklanması yönünde baskı yapan Çin Hükümeti, Apple’ı ikna etmeyi başardı.

Vatandaşlarının gizliliğini hiçe sayan ve her alanda attıkları adımı takip etmek isteyen Çin hükümeti, Apple kullanıcılarının verilerini de denetlemek için Apple üzerinde büyük baskı kuruyordu. Ülkedeki Apple müşterilerine ait olan iCloud verilerinin sınırları içerisinde açılacak veri merkezlerinde depolanmasını talep eden hükümet, şirketin bu yönde karar almasını sağladı.

Apple konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada veriler üzerindeki kontrol sahibinin sadece kendilerinde olduğunu Çin’e özel erişim vermediğini söyledi. Ancak Çin’de veri merkezi kurmak, Apple’ın hükümetle anlaşma yapmaya razı olduğu anlamına geliyor.

Çin hükümeti ülkede içerisinde faaliyet sürdüren çok uluslu şirketlerin verilerini kendileriyle paylaşmasını talep ettiği biliniyor. Bu yüzden Apple’a da iCloud verilerinin şifrelerini daha kolay aşabilmek adına bir talepte bulunabileceği ihtimali yüksek.

Ülkedeki baskıcı ortamdan ötürü Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini bile kullanmayan halk, Apple’ın veri merkezindeki bilgileri paylaşmayı kabul etmesiyle birlikte daha da büyük bir baskı altında kalabilir.

Kaynak: webtekno / techcrunch

İLGİLİ HABERLER