Apple üç ayda 452 milyar dolar kaybetti

Dünya piyasaları son günlerde teknoloji devi Apple’ın düşüşünü konuşuyor. İşlem günü içindeki anlık rakamlar, Apple’ın değerinin üç ayda 452 milyar dolar azalışla 700 milyar dolar civarına indiğini gösterdi.

Diken’in haberine göre, Apple’ın piyasa değerindeki düşüş, küresel piyasaları son dönemde sarsan etkilerin başında geliyor. Şirket 1 milyar 158 milyon dolar fiyata ulaştığı 3 Ekim’den bugüne kadar borsalarda yüzde 39 oranında değer kaybetti.

İşlem günü içindeki anlık rakamlar, Apple’ın değerinin üç ayda 452 milyar dolar azalışla 700 milyar dolar civarına indiğini gösterdi.

Satış rakamları düşük kaldı

Düşüşün sebebi satış rakamlarının beklenenden çok daha düşük olması.
Bir diğer neden de Çin ekonomisindeki zayıflama ki bu gelişme satışları düşürürken, maliyetleri artırabilir.

Pazar araştırma kuruluşu IDC’nin verilerine göre 2018 yılının 3. çeyreğinde dünya genelindeki akıllı telefon satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 geriledi. Satışların dört çeyrektir üst üste düştüğü akıllı telefon pazarında 2018, aynı zamanda Apple’ın ikinciliği Huawei’ye kaptırdığı yıl olarak da kayıtlara geçmişti.

2018 3. çeyrek itibariyle pazarda Samsung yüzde 20.3 payla birinci, Huawei yüzde 14.6 payla ikinci sırada. Üçüncü konumdaki Apple’ın küresel pazardaki payı ise yüzde 13.2. Apple’ın hemen ardından ise bir diğer Çinli marka olan Xiaomi yüzde 9.7’lik payla dördüncü sırada. Apple ile Xiaomi arasındaki fark 2017 yılında 5 puan iken, 2018’de 3 puan seviyesine inmiş durumda.

 

İLGİLİ HABERLER