Apple, IOS cihazlarını profesyoneller için elde taşınabilir stüdyolara dönüştürüyor

 

Apple  iOS için yeni bir müzik yapma uygulaması hazırladığını ve güncellemeler yaptığını duyurdu.

Bu yeni uygulama ve güncellemeyle kullanıcılar istedikleri zaman, istedikleri yerde bestelerini hazırlayabilecekler.

Müzik Notları adlı uygulama müzisyenlerin ve şarkı yazarlarının müzikal fikirlerini doğrudan iPhone’larında kaydetmelerini, düzenlemelerini ve geliştirmelerini sağlayacak.

-Ayrıca iOS için GarageBand’de yapılan önemli bir güncellemeyle, Live Loops gibi, herhangi birinin kendi iPhone veya iPad’inde bir DJ gibi müzik yapması için eğlenceli yollar sağlayan çeşitli yeni özellikler sunuluyor.

Apple Dünya Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller konuyla ilgili: “En büyük sanatçılardan gelecek vaat eden öğrencilere kadar tüm dünyadaki müzisyenler olağanüstü müzikler yaratmak için Apple aygıtlarını kullanıyor. Yeni Müzik Notları uygulaması her ilham geldiğinde fikirlerini iPhone veya iPad’lerine hızla kaydetmelerine yardımcı olacak. GarageBand dünyanın en popüler müzik yaratma uygulaması ve bu güncelleme, güçlü yeni Live Loops ve Drummer özellikleriyle herkese müzik yeteneklerini kolayca ortaya çıkarma olanağı veriyor ve daha büyük iPad Pro ekranı ve iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’taki 3D Touch için destek sunuyor” dedi.

Şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve prodüktör Ryan Adams da: “Bazen fikirler bana defterime aktaramayacak kadar hızlı geliyor ve kafamdaki şarkıları unutmadan önce kaydetmek için Sesli Notlar ve Notlar’ı kullanıyorum. Müzik Notları bu iki uygulamanın şarkılar için bir tür süper güç yaratmak için bir araya gelmiş hali gibi. Müzik Notları uygulamasının basit bir gitar fikrini sanal bir bateristle tam bir besteye dönüştürebildiğini görünce kelimenin tam anlamıyla aklım yerinden uçtu. Sanki sanal bir müzisyen aklınızı okuyor ve müziğinize eşlik etmeleri için aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kontrbas ve elektrikli gitar sanatçıları var gibi hissediyorsunuz.

Grammy ödüllü sanatçı ve prodüktör T-Pain ise şunları vurguladı: “İlk albümümü GarageBand’i kullanarak kaydettim ve bugün hala müziğimde kullanmaya devam ediyorum. GarageBand’deki yeni Live Loops özelliğiyle parçaları ve ritimleri hızla oluşturmayı ve hatta, efektleri bir müzik aletiyle çalıyormuş gibi uygulamayı çok seviyorum. Bu, tüm bir kuşağın müzik yapma biçimini değiştirecek.” yorumunda bulundu.

Yeni Müzik Notları uygulaması Sesli Notlar’dan esinlendi ve Sesli Notlar’ın işlevlerini özel olarak şarkı yazma ve müzik fikirleri geliştirme için tasarlanmış müzisyen dostu özellikler ekleyerek daha ileri götürdü.

Müzik Notlarıyla , iPhone’un yerleşik mikrofonunu kullanarak herhangi bir müzik aletini yüksek kaliteli, sıkıştırılmamış formatta kaydedip ve sonrasında fikirlerinizi arşivlemeye başlamak için etiketleyip derecelendirebilirmek mümkün.

Bu uygulama, akustik gitar ve piyano kayıtlarının ritim ve akorlarını analiz edebilir ve şarkınızı tamamlamak üzere anında arka planda sanal ve özelleştirilebilir bir arka plan orkestrası olarak eşlik edecek bateriler ve bas gitarlar ekleyebilir. Müzik Notları çalınan akorları gösteren temel notasyonu bile sağlayabilir. iCloud ile, Müzik Notları otomatik olarak tüm Apple aygıtlarınıza aktarılır, böylece bu notları şarkılarınızı daha da geliştirmek için GarageBand veya Logic Pro X’te açabilirsiniz.

GarageBand 2.1 güncellemesi  Live Loops’u sunuyor. DJ donanım denetleyicileri ve elektronik baterilerden esinlenen Live Loops herkese, farklı döngülü müzik aletlerini ve örnekleri başlatmak için sadece hücrelere ve sütunlara dokunarak müzik yaratma olanağı veriyor.

Döngüler canlı olarak çalınabilir, düzenlenebilir ve yeniden mikslenebilir ve GarageBand tüm ritimleri otomatik olarak mükemmel bir zamanlama ve perdede eşzamanlı tutar. Başlamanıza yardımcı olmak için, Live Loops EDM, Hip Hop, Dubstep ve Rock gibi çeşitli türlerde Apple tasarımı döngü şablonlarından oluşan bir arşivle gelir. İsterseniz sıfırdan kendi döngülerinizi de yaratmak mümkün.

Müzik Notları uygulaması App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir ve iPhone 4s, iPad 2 ve her ikisinin de daha yeni modelleriyle uyumlu.

iOS için GarageBand 2.1, 32GB ve daha büyük kapasiteye sahip yeni iOS aygıtlarıyla ücretsiz olarak gelir ve uyumlu iOS 9 aygıtları ve daha yeni modellerine sahip mevcut kullanıcılara ücretsiz bir güncelleme olarak sunulur ve diğer herkes için App Store’da 12,99 TL’ye satılıyor.

 

İLGİLİ HABERLER