Amazon, çalışanlarına elektronik kelepçe takacak

ABD’li e-ticaret devi Amazon çalışanlarını takip etmek için patentini aldığı yeni sistemi büyük tartışma yarattı. Şirket özel bir elektronik bileklikle çalışanlarının konumunu, ne yaptığını ve mola verip vermediklerini takip etmeyi planlıyor. Elektronik bir kelepçeye benzetilen sistemin insan haklarını ihlal ettiği belirtiliyor.

Bu durum bir bilim kurgu filminden değil, kısa süre sonra gerçek olabilir. E-ticaret devi Amazon, depo çalışanlarını takip etmek için elektronik takip sisteminin patentini aldı.

Sistem, çalışanların mesai boyunca takmak zorunda oldukları akıllı bir bileklikle işliyor. Bileklik, personelin el hareketlerinden, ne kadar çalıştıklarını takip ediyor. Depo çalışanlarının ortalama bir saatte 100 ürünü paketlemesi gerekiyor.

Amazon ise bilekliklerin çalışanları takip etmek için olmadığını savunurken, bu sistemi işlerini kolaylaştırmak için tasarlandığını iddia ediyor. Paketlenen ürünleri de takip edecek olan bilekliklerin, yanlış ürünün kargolanmasının önüne geçeceği ifade ediliyor.

Bilekliklerin ne zaman kullanılmaya başlanacağı henüz belli değil. Ancak geçmişte benzer sistemler kullandığı bilinen firma şimdiden insan hakları ihlalleri suçlamaları ile karşı karşıya kaldı.

Kaynak: NTV

İLGİLİ HABERLER