Almanya’da Türkiye reklamları yayınlanmayacak

Alman haber kanalları n-tv ve N24, Türkiye ve Almanya arasında yaşanan gerginlik nedeniyle Türkiye reklamlarını durdurma kararı aldı.

Alman haber kanalları n-tv ve N24, Türkiye ve Almanya arasındaki gerginlik ve Türkiye ile ilgili izleyicilerinden gelen tepkileri gerekçe göstererek ünlü Alman futbolcu Lucas Podolski’nin ve çeşitli dünya şirketlerindeki Türk şeflerin yer aldığı Türkiye reklamlarını durdurdu.

Her iki haber kanalı da Türkiye reklamlarını artık yayınlanmayacakları konusunda Alman basınında yer alan haberleri doğruladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan N24 sözcüsü, “Programları ve reklamları birbirinden net bir şekilde ayırmış olsak da son gelişmeleri göz önüne aldığımızda izleyicilerimizi rahatsız etmek istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Haber kanalı n-24’ün bağlı olduğu RTL’in pazarlama firmasından yapılan açıklamada da “Son iki gün içinde siyasi ortamın tamamen değişmesi ve Almanya Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’deki yatırımlara karşı uyarıda bulunmasının ardından kampanyaların yayınlanmasını anlamlı bulmuyoruz” dedi.

Türkiye-Almanya arasındaki ilişkiler geçen hafta Büyükada’da meydana gelen gözaltılar sonucu gerginleşmişti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkiye

 

İLGİLİ HABERLER