1 Nisan’ın en büyük şakası aslında bir şaka değildi

Türkiye’de çok az insan 2 Nisan’ın Dünya Otizm Farkındalık Günü olduğunu biliyor. Tohum Otizm Vakfı, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ne dikkat çekmek için 1 Nisan Dünya Şaka Günü’nde bu bir şaka değil dedi. Ekşi Sözlük’te 1 Nisan günü öğle saatlerinde sayfayı ziyaret eden kullanıcılar tüm entrylerde ‘Bu Bir Şaka Değil’ başlığı ile karşılaştı. Aynı başlıklar karşısında şaşkınlık yaşayan Sözlük yazarları sonrasında, 2 Nisan’a dair bir bilgilendirme mesajı ile karşılaştılar.

 

Ekşi Sözlük kullanıcıları büyük bir şok yaşadı!

Her yıl dünyanın birçok ülkesinde 1 Nisan günü yüzlerce kişi komik ya da tuhaf şakalar yapıyor ya da bu şakaların kurbanı oluyor. Bu yıl ise dikkatler başka bir gerçeğe yöneldi. Otizmin, görülme sıklığının her geçen yıl arttığı ve 68 çocuktan birinin otizm riski ile dünyaya geldiğinin altı çizildi.

4129Grey’in yürüttüğü, Ekşi Sözlük’ün desteklediği kampanyaya birçok ünlü isim, blogger ve sosyal medya fenomeni paylaşımları ile destek verdi. Kampanya aynı zamanda mecranın otizm konusunda ilk defa kullanılmasına da öncülük etti.

Kampanyaya sosyal medya hesapları üzerinden Ebru Gündeş, Ayşe Tolga, Erhan Çelik, Azra Kohen, İbrahim Büyükak, Mustafa Sandal, Özge Borak, Pınar Altuğ, Esra Erol, Sinem Güven gibi birçok ünlü isim, sosyal medya fenomeni, blogger ve bireyler destek verdi.

Kampanya Künyesi

Müşteri: Tohum Otizm Vakfı

İş birliği: Ekşi Sözlük

Ajans: 4129Grey
Ajans Başkanı: Alemşah Öztürk
CEO: Güray Mert
Yaratıcı Yönetmen: Seren Köroğlu
Yaratıcı Grup Başkanı: Ahmet Terzioğlu
Yaratıcı Grup: Uğurcan Demir, Özge Çaldıran, Emir Anarat, Mert Koşalay, Anıl Eren Küçük
Hareketli Animasyon Tasarımcısı: Gülşah Karasakal
Dijital İletişim Direktörü: Kayhan Dural

İLGİLİ HABERLER