İlklerin katılım finans kuruluşu: Kuveyt Türk

Aktif büyüklükte katılım finans kuruluşları arasında ilk sırada yer alan Kuveyt Türk sektöre kazandırdığı pek çok ilkle öne çıkıyor. Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge merkezindeki ekipleriyle inovatif ürün ve hizmetleri hayata geçiren Kuveyt Türk’ün Genel Müdürü Ufuk Uyan yeni dönemde kişiselleştirilmiş finans deneyimlerine odaklandıklarını söylüyor. Kuveyt Türk API Market Platformu’nu ve “Değerlerimizle büyüyoruz” söylemini konuşmak üzere bir araya geldiğimiz Uyan, “Ödeme sistemlerinde yeni eğilimleri belirleyen en önemli unsur API Bankacılığı” diyor.

Dijital dönüşüm konusunda öncüyüz

✓ 1989 yılından bu yana faizsiz finans alanındaki faaliyetlerimizi dinamik ve kurumsal yönetim anlayışımızla, müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz yenilikçi ürünlerimizle ve yurt dışı açılımımızla katılım finansının gelişimine katkı sağlayacak şekilde yolumuza devam ediyoruz.

✓ Seçkin finansal ürün ve hizmetlerimizi tasarruf sahipleriyle ve yatırımcılarla buluşturuyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımımız, teknoloji-inovasyon çalışmalarımız ve dijital dönüşüm yolunda attığımız adımlarla sektördeki öncü konumumuzu sürdürüyoruz. Türkiye genelinde 431 şubemizle, yurt dışında ise Bahreyn şubesi ve Almanya’daki iştirakimiz KT Bank AG’yle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Pek çok ilke imza attık

✓ Kurulduğumuz günden bu yana müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın finansal ihtiyaçlarına inovatif çözümler sunma vizyonuyla hareket ediyoruz. Toplanan fonlarda, kullandırılan fonlarda ve aktif büyüklükte katılım finans kuruluşları arasında ilk sırada yer alıyoruz. Altın bankacılığındaysa katılım finans kuruluşları arasında ilk, tüm finans sektöründe üçüncü sıradaki yerimizi koruyoruz.

✓ İstanbul Altın Borsası’nda işlem gören ilk katılım finans kuruluşu olarak gram üzerinden altın satışına 2007 yılında başladık ve altın bankacılığı alanında yurt içinde ve yurt dışında pek çok ilke imza attık. Türkiye’de finans sektörünün ilk Ar- Ge merkezini 2010 yılında kurduk. Türkiye’de iki Ar-Ge merkezine sahip tek finans kuruluşuyuz.
Apı Market Platformu Fintech’lerin hizmetinde

✓ Günümüzde ödeme sistemlerinde yeni eğilimleri belirleyen en önemli unsurun API Bankacılığı olduğunu söyleyebiliriz. 2017 yılında sektörümüzün en kapsamlı API Marketini geliştiricilerin hizmetine sunduk.

✓ Şu anda bu market üzerinden 75’in üzerinde API servisi sağlıyoruz. E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde internet kanalıyla hesaptan ödeme imkânı sağlayan finansal teknoloji girişimi ComPay, Kuveyt Türk API Market Platformunu kullanarak QR Kod ile Hesaptan Ödeme yöntemini hayata geçirdi.

Türk mühendislerle inovatif ürün ve hizmetleri hayata geçiriyoruz

✓ Dijital dönüşümün sektör ve ekonominin gelişimi için büyük önem taşıdığının bilinciyle hareket ederek, tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge merkezlerimizdeki ekiplerimizle inovatif ürün ve hizmetleri hayata geçiriyoruz.

✓ Bu ürün ve hizmetler arasında BOA Bankacılık Platformu, şubelerin hizme¬tiyle ATM’nin pratikliğini buluşturan XTM Cihazı, katılım finans alanında bir ilk olan dijital bankacılık platformu Senin Bankan, CebimPOS, Online Finans Sistemi ve Türkiye’de bir ilk olan kira sertifikası halka arz işleminin uygulama modülü yer alıyor.

✓ Yenilikçi fikirleri destekleyip ülke ekonomisine kazandırmak amacıyla 2017 yılında kurduğumuz Lonca Girişimcilik Merkezi’nde programlarımıza devam ediyoruz. Programa seçilen startup’lara eğitim, proje bazlı mentorluk, hibe, kuluçka hizmeti, yurt dışı fuar ve etkinliklere katılım gibi destekler veriyoruz.

Değerleriyle büyüyen bir finans kuruluşuyuz

✓ “Değerlerimizle büyüyoruz” söylemiyle Türkiye’nin sahip olduğu yerel ve milli tüm de¬ğerlerin korunması, geliştiril¬mesi ve yaşatılması gayesiyle birçok çalışma gerçekleştiriyor ve sosyal sorumluluk projele¬rine destek veriyoruz. Destek verdiğimiz kuruluşlar arasın¬da Türk Kızılay, Türkiye Di¬yanet Vakfı, Mehmetçik Vakfı ve Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) öne çıkıyor.

✓ Türkiye İzcilik Federasyonu’nun Çanakkale ve Sarıkamış’ta gerçekleştirdiği milli bilinç ve anma programlarına sponsorluk desteğinde bulunuyoruz. 2019’da Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara kodlama ve robotik eğitimi verdiğimiz 1010 Kâşif Projesi’ni, Türk Kızılay ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirdik.
Kişiselleştirilmiş finans deneyimlerine odaklanıyoruz

✓ Yeni dönemde odaklandığımız konulardan birini kişiselleştirilmiş finans deneyimleri oluşturuyor. Müşteri güvenliğinin her zamankinden daha önemli olduğunu göz önünde bulundurarak kişiye özel biyometrik çözümleri finansal süreçlerimize kazandırmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra chatbot ve ses teknolojileri gibi teknolojik çözümlere yönelik değer üretmeyi önceliklerimizden biri olarak belirledik.

✓ Kâğıtsız bankacılıkla ilgili gelişmeler 2020’de dijital bankacılığın öneminin artmasına yol açacak. Bu konuda önemli çalışmalarımız bulunuyor. Dijital dönüşüm programımız kapsamında sürdürdüğümüz Robotik Süreç Otomasyonu’ysa robot teknolojilerle olan çalışmalarımıza örnek teşkil ediyor.

İLGİLİ HABERLER