Zor sektörün kadın yöneticisi olmak…

Güldem Berkman’ı Novartis Türki­ye Ülke Başkanı ve İlaç Sektörü Genel Müdürü ve de Asya, Ortado­ğu ve Afrika (AMAC) Bölgesinde Yürütme Kurulu üyeliği görevini yaparken tanımıştım. 2015 yılı başında Novartis Değişim Projesi İlaç Divizyonu Global Liderliği önerilince her üst düzey yöneticinin mutlaka en az bir kez yapması gereken yurt dışı deneyimi için görevi kabul ederek 3 yıllığına Basel’e gitmişti.

Berkman, İstanbul-Basel arasında mekik dokur­ken ülkemizin medarı iftiharı ilaç üreticilerinden 95 yıllık Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş.’ye 1980 yılında kurulmuş kendinden çok daha genç küre­sel bir ilaç üreticisi talip oldu. Yaptığı öncü çalış­malarla kısa sürede küresel bir ilaç üreticisi olan Applied Molecular Genetics / Amgen ülkemizdeki en büyük satın almalardan biri olarak da kayıtlara geçerek Mustafa Nevzat’ı 700 milyon dolara satın aldı. Yıl 2012’yi gösteriyordu.

Uygulamalı Moleküler Genetik kelimelerinin İn­gilizce ilk harflerinden oluşan akrostiş ile anılan Amgen, biyoteknolojideki gelişmeleri ilaç alanında kullanan buluşlarıyla öne çıkıyor. İnsan DNA’sından yola çıkıp hastalıklı genleri tespit ederek moleküler biyolojideki yenilikçi çözümleri kullanıyor. Amgen; kronik böbrek hastalıkları, kanser, anemi, romatoid ve psöriatik artrit ile an­kilozan spondilit gibi diğer otoimmün hastalıkların tedavisinde dünya genelinde hastalara hizmet veriyor. Bir Fortune 500 şirketi olan Amgen ABD, Kanada, Meksika, Güney Amerika, Avrupa, Avus­turalya ve Asya’da üretim yapıyor.

Misyonunu; bilim ve biyoteknolojinin sunduğu olanakları sağlığı geri kazanma ve hatta hayat kurtarma gücüne sahip tedavilere dönüştürme olarak tanımlayan Amgen, değerlerinin başına bilim odaklı olmayı koymuş.

Satınalmadan sonra da büyük yatırım yapılmış

Amgen’in Türkiye’deki faaliyetleri 2005 yılında ürünlerinin bir Türk şirketi ortaklığında dağıtılmasıyla başlamış. Beş yıl sonra yani 2010 yılında işlerin gidişatı Amgen İlaç Tic. Ltd. Şti. adıyl  İstanbul’da bir merkez ofis açmayı gerekli kılmış. 2012’de Mustafa Nevzat İlaç Sanayi satın alındıktan sonra yapılan 50 milyon dolarlık iyileştirme ve yeni makine parkuru yatırımıyla ABD’nin Tür­kiye’de yaptığı en büyük yatırım olmuş. Amgen Türkiye yeni yatırımlarıyla bölge için de güçlü bir üretici konumuna gelmiş.

Bu yatırımlar sürerken yerli ve yabancı yöneticiler şirketin yönetiminde görev almış. Şimdilerde Amgen Genel Müdürü olan Güldem Berkman bir süredir, “Artık ülkeye dönmeliyim” düşüncesini 2017’nin Mayıs ayında şirket yönetiminden aldı­ğı teklifle hayata geçirmiş.

Güldem Berkman Fortune dergisinin “Tür­kiye’nin En Güçlü 50 İş Kadını” sıralamasında uzun yıllar yer alan başarılı bir yönetici. AİFD Başkanı olarak da bir süre sorumluluk alan Berk­man, erkek egemen ilaç sektöründe tutkusuyla yine fark yaratacak gibi gözüküyor. Elbette sayı­ları bu kadar az olunca biz de kendisini destekleyeceğiz. Başarılar Sevgili Güldem Hanım…

 

İLGİLİ HABERLER