Google’ın en büyük yatırımı: Ölümsüzlük

Çoğumuzun sıklıkla kullandığı Google arama ve Gmail servisi dışında, Google’un 200’e yakın servisi bulunuyor. Bu yazıda bu servislerin güzel hazırlanmış güncel bir listesini bulabilirsiniz. 

Benim bahsedeceğim konunun baş aktörüyse Google Ventures. 

Kısaca Google Ventures
Kuruluş: 2009
Şimdiye kadar yatırım yaptığı firma sayısı: 300+
Senelik yatırım bütçesi: 425 milyon $ (2014)
En büyük yatırımları: Uber, Nest, Slack, Foundation Medicine, Flatiron Health, and One Medical Group.
2013 senesinde bütçesinden sağlık yatırımlarına ayırdığı oran: %9
2014 senesinde bütçesinden sağlık yatırımlarına ayırdığı oran: %36 (Bir önceki seneye göre %400 artış)

An itibariyle senelik yatırım bütçesi yarım milyar dolara yaklaşan Google Ventures, 2014’te rotasını hiç de gözden kaçmayacak şekilde sağlık alanına çevirdi.

Google’ın genel stratejisinden bağımsız, kendi yatırım kararlarını verebilme lüksüne sahip olarak Google Ventures’ı yöneten Bill Maris’in harika sözleri var.
En sevdiğim ikisi şöyle:

“Bana 500 yaşına kadar yaşamanın mümkün olup olmadığını sorsanız, cevabım evet olurdu. Biz bunun için çalışıyoruz”.

“Bütün derdimiz yatırımlarımızdan para kazanmak değil. Size sorsalar; insan ömrünü uzatacak bir buluş yapmayı mı yoksa çok para kazanmayı mı tercih ederdiniz diye, ne cevap verirdiniz?”.

Google’ın sağlık alanındaki en büyük yatırımlarından olan Google X, 250 kişilik bir kadroya sahip.  Google X son dönemde kanser, kalp krizi ve diğer ölümcül hastalıkların kanda oluşturduğu değişimleri fark edip hastalıklara erken tanı koymayı hedefleyen bir akıllı hap üzerinde çalışıyor. Nanoparçacık şeklinde olan bu hap bir başka giyilebilir teknoloji ürünü sensörle birlikte kullanılıyor ve kişinin vücut kimyasında oluşan değişiklikleri sensöre ileterek hastalık riski oluştuğu anda haberdar olunmasını sağlıyor. Kısaca kanseri “başladığı anda” tespit etmek mümkün oluyor. Erken teşhisin insan hayatını uzattığını düşününce, bu “süper erken teşhis” yöntemi beni çok heyecanlandırıyor. 

2013 yılında Google Ventures tarafından satın alınan Calica (California Life Company), yaşlanmaya bağlı hastalıklar üzerine çalışıyor ve odaklandıkları konu “insan hayatını uzatmak”. 

Modern mobil taksicilik hizmeti girişimi diyebileceğimiz Uber’in ardından (258 milyon $) Google Ventures’ın en büyük yatırımı, Flatiron Health (100 milyon dolar). Flatiron Health, misyonunu şöyle tanımlıyor: Tüm dünyadaki onkoloji (kanser bilimi) verilerini, bilgilerini, araştırmalarını, istatistiklerini toplayıp, depolayıp, anlamlandırıp; hastalaların, doktorların ve araştırmacıların hizmetine sunmak.

TED 2014 konferansında, Larry Page’in Charlie Rose ile yaptığı söyleşideki şu sözleri, Google’ın sağlık konusuna nasıl yaklaştığını çok net ortaya koyuyor:
“Tüm sağlık kayıtları anonim olarak (kişisel kimlik bilgisi paylaşılmadan) doktorların araştırmalarında kullanılmak üzere açık olsa, bu harika olmaz mıydı?  Araştırma yapan doktorlar tüm tıbbi kayıtlara anında ulaşabilseydi, biz bunu yapmış olsaydık, belki de bu yıl 100 bin hayatı kurtarabilirdik.” 

Söyleşinin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER