Yıldız Holding’in bisküvi ve çikolata şirketleri tek isimde birleşti: “pladis”

 

Kasım 2014’te United Biscuits’i satın aldıktan sonra globalleşen Yıldız Holding, ana odağı olan bisküvi ve çikolata işlerini, pladis adıyla tek bir global şirket çatısı altında birleştirdi.

Yeni şirket pladis’in ismi takım yıldızı Pleiades’ten geliyor. Bu takım yıldızını Aztekler Maya, Japonlar Subaru olarak adlandırıyor. Pleiades’e İran’da Pervin, Arapça’da Süreyya deniyor. Türkiye’de ise Ülker olarak geçiyor.

Yeni şirket pladis, bölgesel bir yönetim anlayışı ile idare edilecek.

Operasyonun dünya çapında bölgelere ayrıldığı pladis‘in üst yönetimini Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Cem Karakaş ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker üstlenirken, bölge liderlikleri ise üç CEO tarafından yapılacak. Mehmet Tütüncü Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya’dan, Mohamed Elsarky Amerika kıtası, Japonya ve Kore’den, Jeff van der Eems ise Birleşik Krallık, Avrupa, Sahra altı Afrika ve Güney Asya’dan sorumlu olacak.

2050 yılında dünyada, nüfusunun yoğunlaşacağı ve tüketiminin çoğunluğunun gerçekleşmesi beklenen ülkelerarasında Hindistan, Çin, Nijerya, Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya, Pakistan, Brezilya, Bangladeş, Etiyopya, Filipinler yer alıyor. Mevcut üretim ve satış faaliyetleri ağırlıklı olarak Kuzey yarımkürede yer alan Yıldız Holding için bu coğrafyalar önemli bir potansiyel teşkil ediyor. 

İLGİLİ HABERLER