Yeni reklam mecrası DAION ile değişim başlıyor…

Jordan Media City iş birliği ile en son projesi MySat GO’yu yayına çıkaran CDN ve yazılım şirketi Erstream, Dijital yayınlarda Dinamik Reklam Yerleştirme ve Sosyal İçerik Platformu DAION’u tanıttı.

13-18 Eylül tarihleri arasında Amsterdam’da gerçekleştirilen ve medya, yayın, teknoloji sektörlerinde dünyanın en önemli markalarını bir araya getiren IBC2018’e katılan Erstream, 55 bin kişi tarafından ziyaret edilen bu dev organizasyon boyunca DAION’u dünyaya tanıttı ve mucizevi geri dönüşler aldı.

Rekabetin çok hızlı olduğu günümüz OTT dünyasında, reklam gelirleri OTT servisleri için kritik önem taşıyor. Özellikle gelişmekte olan piyasalarda, izleyiciler dijital içeriği satın almak yerine çoğunlukla  ücretsiz servislere yöneliyorlar. Bu yönelim karşısında platformlar, yeni reklam yayınlama seçeneklerine ve mecralarına ihtiyaç duyuyorlar.

DAION, video reklamlarını hedefli reklam ile değiştirme opsiyonu sağlıyor

DAION, televizyon kanalları ve platformlarına – dijital canlı yayınları – sırasında kullanıcı deneyimine müdahale etmeden video reklamlarını, hedefli reklam ile değiştirme opsiyonu sağlıyor. Playout seviyesinde bir reklam belirtecine ihtiyaç duymadan, video alanlarını tanıyabilen yapay zeka tabanlı bir görüntü işleme teknolojisi kullanan DAION, platformlar ve televizyon kanallarının kullandığı görüntü işleyicileri, İçerik Dağıtım Ağı (CDN)  ve reklam sunucularından bağımsız olarak da orta katmanda bir aşama olarak konumlandırılabiliyor.

Korsan yayınlara karşı Fişleme ve Filigranlama desteği

OTT platformlarına korsan yayıncılık ile mücadelelerinde de destek sağlayan DAION; servis edilen yayının korsan yayıncılar tarafından yayınlandığı durumlarda korsan yayının takibi için Fişleme (fingerprinting) ve Filigranlama (Watermarking) desteği gibi benzersiz özellikler de sağlıyor.

DAION gibi gelişmiş reklam uygulamaları sayesinde, Sosyal Medya Yayıncılığı da OTT platformlarının gelirlerini arttırma ve rekabette birkaç adım öne geçmelerinde büyük önem taşıyor.

DAION, Catch UP TV ya da Sosyal Medya Video platformlarına, DAION Social arabirimi üzerinden içerik paylaşımına da imkan sağlamasıyla dikkat çekiyor. İçerik kesme, kurgu opsiyonları ve otomatik reklam tespit gibi güçlü özellikleri ile yayıncılar, içeriklerini DAION üzerinden Youtube, Twitter ve Facebook gibi platformlarda ya da kendi OTT servislerinde, 1 dakikanın altında yayına alma süreleriyle paylaşabiliyorlar.

Erstream CCO’su Özge Gülşen Doğan, DAION ile ilgili açıklamalarında;  “pazarda tamamlayıcı olmaya çalışıyor ve müşteriyi en doğru içerikle, en doğru zamanda ve en uygun teknolojiyle buluşturmak için Ar&Ge ve destek faaliyetlerine kesintisiz devam ediyoruz” diyor.

MySAT GO OTT Platformu’nda DAION İmzası

Erstream, global teleport devi Jordan Media City (JMC) ile gerçekleştirdiği iş birliği sayesinde dünya genelinde en çok talep edilen ARAP, Yunan ve İtalyan kanallarının dağıtımını gerçekleştiren IND için MySat GO OTT platformunu DAION ile yayına çıkardı.

Mysat GO, dünya genelinde en çok talep edilen genel eğlence, film, haber, müzik ve dini içerikli Arapça canlı TV kanalları ve geniş video kütüphanesi ile Avustralya başta olmak üzere, APAC, Canada ve Brezilya’daki abonelerine  servis veriyor.

DAION sayesinde MySat GO, operatöre gerek duymayan video iş akışları ve Dinamik Reklam Yerleştirme, Timeshifting, Catch Up TV, Network PVR gibi benzersiz özellik ve yetenekler sunan 60’ın üstünde canlı kanalı kolayca yönetiyor.

JMC’nin OTT Proje Müdürü Imad Alawawdah, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; MENA, AFRICA, LATAM ve APAC pazarlarındaki OTT platformlarına Pazar şartlarına daha iyi adapte olabilen servisler geliştirmeye devam ettiklerini ve DAION’un bu alanda çığır açacak bir ürün olacağını belirtti.

DAION MENA Launch Etkinliği ise 24 Eylül 2018’de İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilecek.

Erstream Hakkında

Erstream, her an her yerde ve tüm aygıtları kapsayan çok ekranlı, lider video dağıtım çözümleri sağlayıcısıdır. Almanya, İspanya, Birleşik Krallık ve Türkiye’deki veri merkezleriyle Erstream, dayanıklı ve başarısı kanıtlanmış IP dağıtım çözümleri, ihtiyaca özel yazılımları ve servis sistem çözümleriyle 2001 yılından bugüne, global markalar için güvenilir ve saygın teknoloji partneri olmayı başarmıştır. Yüksek kalitede video çözümleri sağlayıcısı olan Erstream, Dijital Platform, Pay Tv Operatörleri ve TV Kanalları’na, içeriklerinin mükemmel bir dijital deneyimle streaming ve dağıtımı için destek vermektedir. Erstream, müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun olarak; yüksek performansta global CDN, 7/24 monitoring ve ileri analiz, cloud encoding, catchup tv (cloud editing), CMS, uygulama servis ve ürünleri gibi hizmetler sunmaktadır. Erstream, esnek, ölçeklenebilir, güvenilir hizmetinin yanı sıra hatasız altyapı mimarisiyle tüm noktalarda sınıfında bir numara dijital video deneyimini yaratır.

İLGİLİ HABERLER