Yeni mezun alımında “Hizmet” sektörü zirvede

İş arayanlarla işverenleri buluşturan Kariyer.net verilerine göre, 2018 yılı içinde yeni mezunların en çok başvuru yaptığı pozisyonlara bakıldığında Makine Mühendisliği pozisyonunun ilk sırada yer aldığı görülüyor. Yabancı dil bilgisi sıralamasında İngilizce ve Almanca hâkimiyetini korurken Arapça’nın yeni mezunların radarına girdiği göze çarpıyor.

Kariyer.net, istihdam piyasasının nabzını tutmaya ve iş gücüne ait yeni içgörüler ortaya çıkarmaya devam ediyor. Kariyer.net üyesi yeni mezunların iş başvurularına ilişkin yapılan değerlendirme; yeni mezunların ilgi gösterdiği sektörler, pozisyonlar, başvurular ve sertifikalar konusunda çarpıcı veriler sunuyor.

En çok başvuru Makine Mühendisliği’ne

Yeni mezunların 2018 yılında yaptığı başvurulara bakıldığında ilk sırada Makine Mühendisliği pozisyonunun yer aldığı ortaya çıkıyor. İnsan Kaynakları Uzmanı ikinci sırada bulunurken, diğer pozisyonlar şöyle sıralanıyor: Üretim Mühendisi, Hemşire, İnşaat Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Satış Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Mimar ve Proje Mühendisi.

Arapça en çok tercih edilen 3. dil

Yeni mezun alımı yapan şirketlerin ilanlarında en çok tercih ettiği yabancı diller ile yeni mezunların CV’lerine eklediği yabancı diller incelendiğinde, ilk iki yabancı dil İngilizce ve Almanca olurken, Arapça’nın listenin 3. sırasında yer aldığı görülüyor. Fransızca ve Rusça ise yeni mezunların özgeçmişlerine ekledikleri diğer diller olarak ilk 5’e giriyor.

Yeni mezunların en çok başvuru yaptığı sektör: Üretim

2018 yılı verilerine göre, yeni mezunların en çok Üretim/Endüstriyel Ürünler sektörüne başvurduğu görülüyor. Sağlık sektörü ikinci sırada yer alırken, diğer sektörler Hizmet, Bilişim ve Tekstil şeklinde sıralanıyor.

En çok yeni mezun alımı yapan sektör: Hizmet

En çok yeni mezun alımı yapan sektörler incelendiğinde, Hizmet sektörünün ilk sırada yer aldığı ortaya çıkıyor. Bu sektörü, Bilişim, Tekstil, Sağlık, Üretim/Endüstriyel Ürünler, Otomotiv, Turizm, Elektrik/Elektronik, Ticaret ve Danışmanlık sektörleri izliyor.

Yeni mezunlar arasında en çok alınan sertifika “İngilizce Dil Eğitimi”

Yeni mezunların özgeçmişlerinde en çok bulunan sertifikalara bakıldığında ilk sırada İngilizce sertifikası yer alıyor. Pedagojik Formasyon en çok tercih edilen ikinci sertifika olurken bunu, İnsan Kaynakları Yönetimi, Bilgisayar Programcılığı ve Auto-Cad sertifikası takip ediyor.

En çok yeni mezun İktisat’tan ve Makine Mühendisliği’nden

Kariyer.net’in yeni mezun adayın bulunduğu veri tabanındaki özgeçmişlere bakıldığında, ilk sırayı, İşletme Bölümü mezunları alıyor. Bu bölümü İktisat, Makine Mühendisliği, Elektrik/Elektronik Mühendisliği, Kamu Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği, bölümleri izliyor.

İnsan Kaynakları en çok başvurulan stajyerlik pozisyonu

Yeni mezunların en çok başvurduğu stajyerlik pozisyonları incelendiğinde, İnsan Kaynakları Stajyeri en çok başvuru yapılan stajyerlik pozisyonu olarak öne çıkıyor. Pazarlama Stajyeri ikinci sırada yer alırken Proje Stajyeri, Satış Stajyeri, Yazılım Stajyeri, Stajyer Mühendis ve Finans Stajyeri de en çok başvurulan diğer stajyerlik pozisyonları olarak karşımıza çıkıyor.

İLGİLİ HABERLER