WARC 2020 pazarlama trendleri raporunu yayınladı

WARC tarafından pazarlama dünyasını bekleyen sosyal, teknolojik ve endüstriyel gelişmelerin araştırıldığı ve analizinin yapıldığı “WARC Marketer’s Toolkit 2020” raporu yayınlandı.

Bu yıl dokuzuncusu yayınlanan ve pazarlama alanına dair 2020 öngörülerini inceleyen “WARC Marketer’s Toolkit”te markaları ve stratejilerini etkileyecek trendler kamuoyu ile paylaşıldı. 800 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırma sonuçlarını baz alan rapor Cannes Lions, Edge, MediaLink, Money 20/20 ve WGSN’nin katkılarıyla hazırlandı. “Marketer’s Toolkit” raporunda yer alan önemli başlıklar şu şekilde sıralandı:

Çevre hassasiyeti stratejileri değiştiriyor
16 yaşındaki İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg’in Birleşmiş Milletler zirvesinde yaptığı gündemi sarsan konuşmasına referansla “Greta etkisi” raporun öne çıkan başlıklarından biri oldu. Raporda artan çevre hassasiyetiyle beraber markaların pazarlama stratejilerinin değişeceği öngörüsüne yer verildi. Raporda bilinçli tüketim kavramının 2020 yılına damga vuracağı belirtilirken, WARC araştırması sonuçlarına göre pazarlamacıların yüzde 75’i markaların sosyal meseleler karşısında net bir duruş sergilemesi gerektiğini düşünüyor.

Teknolojik yatırımlar sorgulanıyor

Markaların geçtiğimiz yıllarda teknolojiye aşırı yatırım yaptığını ifade eden raporda yaratıcılık kavramının teknolojik gelişimlerin gölgesinde kaldığı belirtiliyor. Araştırmanın katılımcıları markaların yeni dönemde teknoloji yatırımlarına şüpheli bir yaklaşım izleyeceğinin altını çiziyor. Ancak bu durum teknoloji yatırımlarının tamamen durması anlamına gelmiyor. AI (yapay zeka) konusundaki gelişmelerin yakından takip edildiği, ve 5G teknolojilerine sektörde olumlu bakıldığı belirtiliyor. 2020 yılını reklamcıların CTV (Connected TV) mecrasında nasıl bir strateji izlemesi gerektiği sorusu bekliyor.

Kısa vadeli düşünce krizi

Pazarlamacıları 2020 yılında bekleyen bir diğer zorluğun ise belirsizliğin hakim olduğu dönemde kısa vadeli düşünme eğiliminden uzaklaşmak olacağı belirtiliyor. Araştırmaya katılan pazarlamacıların yüzde 70’inin performans kaygılarının marka kimliği yaratma süreçlerinin önüne geçtiğini düşündüğü belirtiliyor. Uzun vadeli marka kimliği oluşturma faaliyetlerinin 2020 yılında artacağı öngörülüyor.

Sınırları e-ticaret platformları belirliyor

Amazon ve Alibaba gibi dijital platformlar yükselirken pazarlamacılar kendi kontrollerinde olmayan mecralarda iş yapmaya alışmaya çalışıyor. Raporda bu durumun markaları e-ticaret servisleri için ürün sağlayıcısı konumuna sınırlandırdığı ifade ediliyor. Markaların e-ticaret platformlarında öne çıkabilmek adına bu platformlara ait ücretli reklam servislerine bağımlılığının artacağı belirtiliyor.

Verilerin gizliliği konusu önemini arttırıyor

Pazarlamacılar için 2020 stratejilerinde yer alması beklenen bir diğer önemli konunun ise veri gizliliği olacağı vurgulanıyor. Tüm dünyada konuya dair yasaların kapsamının gün geçtikçe genişlemesiyle beraber, kullanıcıların kendi verileri üzerindeki kontrolünün artması bekleniyor. Raporda yer verilen değerlendirmelerde gizliliğe önem veren markaların 2020 yılında bir adım öne geçeceği belirtiliyor.

Raporun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER