Üniversite öğrencileri aylık ortalama 400-750 TL ile geçiniyor…

Avantajix.com üniversite öğrencisi üyelerine aylık bütçelerini ve bu bütçeyle nasıl geçindiklerini sordu. Araştırma sonuçlarına göre, ailesinden ayrı bir kentte üniversite okuyan her beş öğrenciden biri yani yüzde 21,5’i ihtiyaçlarını Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca ödenen aylık 400 TL tutarındaki krediyle karşılıyor.

Ailelerine mümkün olduğunca yük olmamaya çalışan öğrencilerin yüzde 48,5’inin geliri 400-750 TL, yüzde 1,7’sinin geliri de 750-1000 TL aralığında bulunuyor. Yüzde 11,3’ü ise bin TL’nin üzerinde gelirle yaşamını sürdürüyor.

2,5 TL’ye kahvaltı, 8 TL’ye akşam yemeği

Şık sunulmadan, “Bu parayla nasıl geçiniyorsunuz?” diye sorulan öğrencilerin limitlerini aşmamak için indirim mühendisliğinin tüm inceliklerini kullandıkları gözlemlendi. Yurtlarda kalanlar kahvaltı için 2,5 TL, akşam yemeği için de 8 TL’lik devlet yardımını aşmadan karınlarını doyururken; öğle yemeklerini de yine okullarındaki yemekhanelerden oldukça uygun fiyata karşılıyorlar. Evde kalanlar ise kahvaltılık ve yemeklik malzemelerini ağırlıklı olarak memleketten tedarik ediyor.

Defolu gıda ürünleri ucuzluktan dolayı tercih ediliyor

Kırık yumurta, kırık peynir, kırık pirinç gibi defolu gıda ürünleri ucuzluklarından dolayı özellikle tercih edilirken, sulu yemeklere et yerine marketlerin kasap reyonunu süsleyen kemikler katılıyor. Pazar alışverişine ise fiyatların dip yaptığı akşam saatlerinde çıkılıyor.

Hem yurt hem de evde kalanlar dışarda kendilerine “ziyafet çekmek” istediklerinde ise mutlaka internetteki fırsat sitelerini kullanıyorlar.

En ekonomik internet paketi: Komşunun interneti

Telefonlarda genellikle en düşük konuşma paketine abone olan öğrenciler, bu paketi de acil durumlarda kullanıyor. Telefon görüşmesini, mesajlaşmayı ağırlıklı olarak wifi bulunan alanlarda WhatsApp, Skype ve Messenger üzerinden yapan öğrenciler, evde kalıyorlarsa “mümkünse” komşunun wifi’sini tercih ediyorlar.

Gazete, dergi, kitap okumak için kütüphaneleri kullanan öğrenciler, sinema için sabah ders yoksa fiyatının uygunluğundan dolayı hafta içi ilk seansı veya halk günlerini tercih ediyorlar. Tiyatro, konser için tercihler ise ağırlıklı olarak belediyelerin ücretsiz etkinlikleri oluyor.

İLGİLİ HABERLER