Unilever: “Facebook boykotunun bir parçası değiliz”

Unilever Küresel Pazarlama Müdürü Aline Santos, The Drum’a yaptığı açıklamada ekosistemi iyileştirmek isteyen markaların Facebook ve diğer sosyal medya ağlarını boykot etmek yerine birlikte çalışmanın önemini vurguladı. 

Unilever 26 Haziran’da ABD’de Facebook, Instagram ve Twitter reklam harcamalarını yıl sonuna kadar durdurulacağının açıkladı. (Bu dönem aynı zamanda yaklaşan başkanlık seçimlerine de denk geliyor.)

190 ülkede küresel varlığı bulunan Unilever’in, uluslararası alanda sosyal medya platformlarına hala yatırım yapacağını ancak sadece ABD’de “karanlık” kalacağını duyurdu. “Stop Hate for Profit” kampanyası ile birlikte Haziran ayında Facebook’u boykot eden 160’tan fazla üst düzey marka olmasına karşın, Unilever bu kararlarının hareketin bir parçası olmadığını söyledi.

The Drum’a açıklamalarda bulunan Aline Santos, Amerika’daki karartma kararlarının Stop Hate for Profit ile sadece zamanlama açısından rastlantısal olduğunu belirtirken, “Biz Facebook boykotunun bir parçası değiliz.” dedi.

“Facebook’u geliştirmek için boykota değil iş birliğine ihtiyacımız var”

ABD’de yaklaşan seçim dönemiyle birlikte sosyal medyada yer alan haber kaynaklarında kutuplaşmanın ve tartışmaların artacağını öngören Santos, yaşanabilecek tartışmaların markalarına zarar vereceğine inanıyor. Santos bu kutuplaşmada rol almak istemediklerini ise, “Markamızın sosyal medyada, haberlerin ardından oluşan toksik ortamda bulunmasını ve kutuplaşmanın bir parçası olmasını istemiyoruz” cümleleriyle ifade etti. Bununla birlikte boykot konusunda uyarıda bulunan Santos, “Facebook’u geliştirmek için boykota değil işbirliğine ihtiyacımız var” dedi.

“Ön cephede olmalıyız”

Günümüzde insanların; markalardan hesap verebilir, şeffaf ve toplumun sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için merkeze adım atmasını beklediğinin farkında olduğunun altını çizen Santos Unilever’in dünya üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğine inanıyor ve “Mücadelede ön cephede olmalıyız” diyor.

Kaynak: The Drum

İLGİLİ HABERLER