Türkiye’nin yüzde 40’ı selfie çubuğu olmadan tatile çıkmıyor

 

Kalabalık arkadaş gruplarıyla her anı fotoğraflamak isteyenler selfie çubuğunu vazgeçilmez olarak görenlerin başında geliyor. momondo’nun son araştırması Türkiye’nin yüzde 40’ının selfie çubuğu olmadan tatile çıkmadığını, yüzde 26’sının ise “Yeter artık, çubuk görmekten bıktım” dediğini gösteriyor.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülkeden katılımcılara tatildeyken selfie çubuğu kullanıyor musunuz” ve “Tatildeyken çevrenizdekilerin selfie çubuğu kullanmasından rahatsız oluyor musunuz” sorularını yönelten momondo’nun araştımasında öne çıkan sonuçlar şöyle:

-Türkiye’deki tatilcilerin yüzde 40’ı, “Selfie çubuğum olmadan yola çıkmam” diyor. Cinsiyetlere göre incelendiğindeyse, kadınlar arasında selfie çubuğu kullanma oranı yüzde 43’e kadar çıkıyor.

Dünya genelinde Brezilya (yüzde 55) ve Çin’in (yüzde 49) ardından selfie çubuğunu en çok kullanan üçüncü ülkeyiz. Çubuğu en az kullananlarsa yüzde 4’le Finlandıyalılar ve yüzde 8’le Danimarkalılar.

En çok 23-35 yaş grubu kullanıyor

Selfie çubuğunu yüzde 46’yle en çok 23-35 yaş arasındakiler kullanıyor. Bu yaş grubunu yüzde 45’le 18-22 yaşındakiler takip ediyor. Fotoğraf çektirirken en az çubuk kullananlarsa yüzde 27’yle 56-65 yaş arasındaki turistler.

Coğrafi bölgelere göre yapılan incelemenin sonuçları da dikkat çekici. Araştırmaya göre, Marmara Bölgesi, selfie çubuğu kullanımında zirvede. Marmara’yı Ege ve Karadeniz bölgeleri takip ediyor. İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaşayan turistlerse yüzde 31’lik oranlar selfie çubuğunu en az tercih edenler konumunda.

Diğer yandan çevresindeki tatilcilerin selfie çubuğu kullanmasından rahatsız olanlar da yok değil. Türkiye’deki tatilcilerin yüzde 26’sı, “Yeter artık, selfie çubuğu görmeye tahammülüm kalmadı” diyor. İlginçtir, selfie çubuğunu en çok kullananlar 23-35 yaş arasındaki turistlerken, çubuktan en çok rahatsız olanlar da aynı yaş grubundakiler. Onları, yaşıtlarının selfie çubuğu kullanmasından rahatsız olan 18-22 yaş grubundakiler izliyor. Çubuk kullanımını konusunda diğer turistlere karşı en hoşgörülü olanlarsa, yalnızca yüzde 19’u rahatsız olan 56-65 yaş grubundakiler.

En çok İngilizler rahatsız oluyor

Dünya genelinde ise selfie çubuğundan en çok rahatsız olanlar yüzde 39’la İngilizler. Onları yüzde 34’le Avusturalyalılar, yüzde 31’le ABD’liler ve yüzde 29’la Ruslar izliyor. 

İLGİLİ HABERLER