Türkiye’de bir kişinin ömrünün üçte biri uyuyarak geçiyor

 

Doğtaş Ipsos’la Türk halkının uyku alışkanlıklarını inceleyen bir araştırma gerçekleştirdi. Rapora göre; Türk halkı günde ortalama 8 saatini uykuda geçiriyor. Katılımcıların yüzde 67’si gece 23:00 ile 01:00 arasında yattığını belirtirken, yüzde 50’si sabahları 07:00 ile 09:00 arasında uyandığını belirtiyor.

Yüzde 52 ile Türkiye genelinde en çok tercih edilen yatış şekli yan yatmak iken, katılımcıların yüzde 33’ü yüz üstü, yüzde 15’i ise sırt üstü yatarak uyuyor.

Her iki kişiden biri, yatağa yattıktan sonra 10-15 dakika içerisinde uyuduğunu belirtirken; araştırmaya katılanların yüzde 46’sı, yatağında uyumanın haricinde, uzanarak dinlenmeyi tercih ediyor.

Her 10 kişiden 9’u iyi bir uykunun sağlık için temel ihtiyaç olduğunu ve uyku kalitesindeki en önemli etkenin yatak olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 42’si sabahları alarm ile uyanırken kadınlar arasında her 10 kişiden 4’ü alarm veya başka birinin yardımı olmadan kendileri uyanabiliyor.

Her iki kişiden biri, yatağa yattıktan sonra 10-15 dakika içerisinde uyuyor. Sabahları ise uyandıktan sonra 10-15 dakika içerisinde yataktan kalktığını belirtiyor.

Yan yatmaya bayılıyoruz

Yan yatarak uyumak, yüzde 52 ile Türkiye’de en çok tercih edilen yatış şekli. Yan yatmadan sonra en çok tercih edilen pozisyonlar ise yüzde 33 ile yüz üstü ve yüzde 15 ile sırt üstü uyumak.

Araştırma sonuçlarına göre, Türk halkının yüzde 46’sı yatağında uyuma haricinde, uzanarak dinlenmeyi tercih ediyor.

Yatakta dinlenmeyi tercih eden katılımcılara bu esnada neler yaptıkları sorulduğunda; yüzde 41’le telefonla vakit geçirme ilk sırayı alırken, müzik dinleme yüzde 34’le ikinci, film ya da dizi seyretmek ise yüzde 30’la üçüncü sırada yer alıyor.

Bölgeden bölgeye değişen uyku alışkanlıklarında, Marmara ve Ege Bölgesi uyumadan önce daha çok müzik dinlerken, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi diğer bölgelere göre daha çok kitap okuyor.

7 yılda bir yatak değiştiriyoruz

Her 10 kişiden 9’u iyi bir uykunun sağlık için temel ihtiyaç olduğunu ve uyku kalitesindeki en önemli etkenin yatak olduğunu düşünüyor. Her 10 kişiden 9’u, tercih yaparken yatağının ortopedik olmasının, ağrısız şekilde uyanmayı sağlamasının ve yumuşaklığı/sertliğinin önemli olduğunu belirtiyor.

İdeal bir yatakta olması gereken özellikler sorulduğunda, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde “yumuşak olmalı”, Akdeniz bölgesinde “dinlendirici olmalı”, Karadeniz bölgesinde “vücut şeklini almalı”, “vücuduma uygun olmalı” ve “terletmemeli” ifadeleri anlamlı derecede yüksek çıkıyor.  Yaylı yatakta yattığını belirten her iki kişiden 1’i, en son yataklarını 5 yıl önce satın almış. Ortalamada ise 7 yılda bir yatak değiştiriliyor. Kadınlar arasında her 10 kişiden 4’ü yatağın sağ tarafında yattığını belirtiyor. Bekârlar ise evlilere göre daha çok yatağın ortasında yatmayı tercih ediyor.

 

İLGİLİ HABERLER