TURKCELL-BTK İzni Turkcell’e uluslararası ödül getirdi

Turkcell’in Ar-Ge ve inovasyon üssü Turkcell Teknoloji, BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Başkanı Tayfun Acarer ve kurul üyelerini ağırladı. Konuklara Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz ve Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı ev sahipliği yaptı. Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, BTK Başkanı ve kurul üyelerini Turkcell Teknoloji’nin 2007’den bu yana kat ettiği yol ve güncel durumu hakkında bilgilendirdi. Kuruöz, Acarer ve beraberindeki heyete yaptığı sunumda Turkcell Teknoloji’nin 15 ülkede 80 milyon müşteriye ulaştığını aktardı. Turkcell Teknoloji çatısı altında 440 mühendis ile projeler ürettiklerini söyleyen Kuruöz, bu projelerle 130 ulusal, 22 uluslararası patent aldıklarını ve 2011 yılında yazılım sektörünün patent şampiyonu olduklarını ifade etti.
 
BTK Başkanı Tayfun Acarer şöyle konuştu: “Bilgi teknolojileri ve iletişim sektörü verilerine baktığımızda, sektörün yıllık cirosunun, yetkilendirilmiş işletmeci sayısının ve çeşitliliğinin, yatırımların, abone ve kullanıcı sayılarının, konuşma, SMS, internet trafiğinin arttığını, hizmet kalitesinin, katma değerli hizmetlerin arttığını buna karşılık tarifelerin düştüğünü görüyoruz. Tüm bunları sağlarken, başta Sayın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızın gösterdiği hedef ve politikalar doğrultusunda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun düzenleyici rolünün etkisi olmak üzere, işletmecilerimizin yenilikçiliğe açık, sektörle birlikte büyümeye odaklı çalışmaları ve son kullanıcıların, yeni teknolojileri günlük yaşamlarına daha fazla yer verme taleplerinin etkisi olmuştur. Böylece bu gün sahip olduğumuz ICT sektörümüz, Türkiye’nin genel ekonomik büyümesinin üzerinde büyüyen, dünya çapında rekabet gücüne sahip bir sektör haline gelmiştir. 3 Nesil hizmetlerin yetkilendirilmesinde, Sayın Bakanımızın da çok önem verdiği ve yakından takip ettiği, yerli üretim, yerli tedarik ve yerli Ar-Ge merkez ve istihdamı koşulunun çok isabetli olduğunu gördük. İşletmecilerimizin ve büyük tedarikçilerin de bu konudaki girişimlerini takdirle karşılıyorum. Bilgi ve İletişim teknolojileri sektöründe, yalnızca iyi bir teknoloji takipçisi değil, iyi bir üretici de olmak uluslararası rekabet açısından önemlidir. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmak için Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü çok önemli ve gereklidir. 160 milyar dolar ciroya ulaşan, yazılım sektörünün toplam ihracat içindeki payının ve Ar-Ge faaliyetlerine GSYH’den ayrılan payın büyüdüğü bir Türkiye için yerli Ar-Ge, yerli üretim ve istihdam gereklidir. Türkiye’nin 2023 iletişim hedefleri çok daha kısa sürelerde ulaşılarak, yeni hedefler belirlenmektedir. Bu hedeflere ulaşmak için, belirlenen politikalar, yapılan düzenlemeler, uygulamalar, üretimler ve kullanımlar döngüsünde, tüm paydaşların çalışmalarının önemli katkısı olacağına inanıyorum. Bu gün Kurul üyesi arkadaşlarımla yaptığımız ziyarette de edindiğimiz izlenim, Turkcell Teknolojinin, 2023 hedeflerine ulaşma yolunda önemli katkısı olduğu yönündedir.”
Teknolojik servislerin hayata geçirilmesinde BTK’nın izin ve desteğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv ise şunları söyledi: “Turkcell olarak biz, Türkiye’nin adını teknoloji dünyasının küresel aktörleri arasına yazdırmak için ilk günden bu yana çok çalıştık. İnovasyona dayalı kalkınma modelinin ülkemiz için değerini biliyor ve üzerimize düşen görevin sorumluluğuyla hareket ediyoruz. Bugün Sayın BTK Başkanı ve değerli kurul üyelerinin Turkcell Teknoloji’yi ziyareti bizim için çok anlamlı. Turkcell’in Ar-Ge Merkezi’nde üretilen projeler, BTK’nın desteği ile hayat buluyor ve bu sayede uluslararası başarılara imza atıyoruz. Geçtiğimiz aylarda, GSM sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan 2012 Global Mobil Ödülleri’nde TıklaKonuş servisimiz ile ödüle layık bulunduk. Bu ödülle, Türkiye’de teknolojik inovasyonun öncülüğünü üstlendiğimiz gibi dünya çapında da ilklere ve ‘en iyi’lere imza atacak nitelikte olduğumuzu bir kez daha kanıtlamış olduk. Ödülün gurur veren bir diğer yönü ise, bize kazananlar listesine ülkemizin adını yazdırma fırsatı vermiş olması. Türkiye’nin artık teknolojiyi ithal eden değil üreten ülke haline gelmesi için çok çalışıyor ve bu yoğun çabamızın sonuç verdiğini görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu noktada 2023 hedeflerini benimsiyor ve sektörümüze öncülük ediyoruz.”

 

İLGİLİ HABERLER