Türk yatırımcılar 2016’da en çok Apple ve Google’ı tercih ediyor

 

İnternetin hayatımızdaki yerinin hızla büyüdüğü son birkaç yılda, teknoloji şirketleri gittikçe değerleniyor. Artık akla teknoloji denince cihaz değil çözümün geldiği günümüzde Apple ve Google gibi firmalar yatırımcıların en çok ilgisini çeken şirketler arasında.

Saxo Bank’ın yatırımcıların tercih ettikleri şirketleri içeren raporuna göre, 2016’nın ilk çeyreğinde Türkiye’deki yatırımcılar uluslararası piyasalarda en çok teknoloji şirketlerine yatırım yaptı. Saxo Capital Markets’in Rapora göre, Türk yatırımcıların uluslararası piyasalarda tercih ettiği şirketlerin başında Google (Alphabet Inc.) geliyor. İkinci sırada ise Apple var. Bunu Bank of America, Citigroup ve biyoteknoloji alanında hizmet veren Amgen firması takip ediyor.

Saxo Capital Markets’in başarılı analistlerinden Uraz Çay bu tercihin nedeninin 2016 Şubat ayındaki gelişmelerden kaynaklandığını belirterek şunları söyledi: “Şubat ayındaki gelişmeleri fırsata çevirmek isteyen Türk yatırımcılar, ABD piyasalarına yöneldi. Teknoloji, finansal kurumlar ve biyoteknoloji firmaları öne çıktı. Dünya geneline bakıldığında da Alphabet (Google) ve Apple firmalarının yatırım için önde gelen hisseler olduğu gözüküyor. Google’un yeniden yapılandırılması sonrası mobil reklam gelirlerindeki artış beklentisiyle ilgili çıkan haberler ve Apple’ın yeni ürünlerinin yarattığı beklenti, kurumların güçlü bilançoları ile birleşerek bu iki kurumu yatırımcıların ilgi odağı haline getirdi.

İLGİLİ HABERLER