Türk Telekom beklentileri gerçekleştirdi

Türk Telekom Grubu, operasyonel ve finansal performansıyla 2014 yılı beklentilerini gerçekleştirdiğini duyurdu. Geçtiğimiz yıl 2.1 milyar lira yatırım yapan Türk Telekom’un konsolide gelirleri, yüzde 3,7 artış göstererek 13,6 milyar TL’ye yükseldi.

Türk Telekom’un, konsolide bazda Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr’ı (FAVÖK) 5 milyar TL’yi aştı. Grubun yatırım harcamalarının ise 2,1 milyar TL olarak gerçekleştiği bildirildi. 2014 yılında finansal başarı, müşteri sayısındaki artışla da desteklenirken, Türk Telekom’un toplam genişbant abone sayısı 7,6 milyona ulaştı. Yüksek hızlı genişbant abone sayısı ise 1,1 milyonu aştı. Mobil segmentte faturalı abone tabanı yüzde 48’e yükselirken, toplam mobil abone sayısı yıllık 1,8 milyon artış ile 16,3 milyona ulaştı.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan 2014 yılsonu bilançosuyla ilgili “finansal olarak yatırımcılarımız ile paylaştığımız üç ana beklentiyi de -gelir, FAVÖK ve yatırım gideri- gerçekleştirdik. Organizasyon tarafında ise destek fonksiyonlarımızı birleştirerek ve bireysel ve kurumsal iş birimleri yaratarak fonksiyonel entegrasyonumuzu tamamladık” dedi. 2015-2016 sezonundan başlamak üzere UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi yayın haklarının 3 yıllığına Türk Telekom’un olduğunu anımsatan Aslan, “Mümkün olan en yüksek sayıda izleyiciye ulaşabilmek için, mevcut IPTV platformumuzu uydu platformu ile destekleyeceğiz. Belirgin olarak güçlenmiş bir televizyon işi halihazırda güçlü olan telekom ve teknoloji hizmetleri portföyümüzün çok değerli bir bileşeni olacak” açıklamasını yaptı.

 

İLGİLİ HABERLER