Türk halkı gençken spor yapıyor, doktora gitmeyi sevmiyor

 

Yemek ve spor alışkanlıkları toplumun büyük bir çoğunluğunun yaşam tarzı hakkında önemli bilgiler veriyor. Twentify’ın yaptığı araştırmaya göre Türk halkı spora gençken gidiyor,check up yaptırmıyor ve doktora gitmemeyi tercih ediyor.

Kitlekaynak platformu Bounty’nin yaratıcısı Twentify, uygulaması üzerinde sahip olduğu 160.000’in üzerinde kullanıcısı arasında bir araştırma yaptı. Bounty uygulaması üzerinden oluşturulan bu görevdeki soruları yanıtlayan 1002 kişinin yüzde 73’ü erkek ve yüzde 26’ı kadın katılımcılardan oluşuyor.

Araştırmaya katılan kişilerin, yüzde 25’i  18-21, yüzde 29’u 21-24,  yüzde 24’ü 25-30, yüzde 11’i 31-35, yüzde 9’u 35-40, ve geri kalan kısım ise 40-51 yaş aralığında.

Yaşımız ilerledikçe daha az spor yapıyoruz

Araştırma sonuçlarına göre, genç katılımcı kitlede (18-24) spor yapma alışkanlığı yüzde 43.41 iken, yaşın artmasıyla birlikte bu yüzde gitgide dramatik olarak bir düşüşe geçiyor ve 40 yaş üzeri katılımcılardan sadece 9’u bu soruyu evet olarak yanıtlıyor.

İlginç bir sonuç da şu ki;  kişilerin maaşları arttıkça spor yapma oranı düşüyor.   2000  ve altı maaş alanlarda spor yapma oranı ortalama yüzde 36 iken, bu oranın üzerindeki maaşlarda  bu yüzde düşüyor. En optimize spor oranı yüzde 40 ile 2500-3000TL maaş alan kitlede görünüyor. Spor yapan kişilerin ise yüzde 48.14’ünün 1 yıldan fazla süredir düzenli spor yapmakta olduğu görülüyor.

Toplum olarak doktora mecbur olmadıkça gitmiyoruz

Araştırmaya katılanların yüzde 66’dan fazlası “Ne sıklıkla doktora gidersin?” sorusuna, çok “Mecbur kalmadıkça doktora gitmem” şeklinde cevap veriyor. Bunu yaklaşık yüzde 24 oranında “Yılda birkaç kez” ve yüzde 5 oranında “Ayda 1-2 kez takip” yanıtı takip ediyor. 

Grip olduğumuzda tedaviyi kendimiz yapıyoruz

“Grip olduğunuzda doktora gider misiniz?” Sorusuna katılımcıların yüzde 32’si evet yanıtını verirken, yüzde 68’i hayır gitmem diyor. Katılımcılardan yüzde 35.33’ü ilk yardım bilgisi olduğu ve uygulayabileceğini ve bunun yanında katılımcıların yüzde 36.33’ü ise, ilk yardım bilgilerine sahip olduğunu ve fakat uygulayabileceklerini düşünmediklerini söylüyor.

Check-up yaptırmıyoruz ama yaptırmayı düşünüyoruz

“Hastalığınız olmasa da check-up yaptırmayı düşünür müsünüz?” sorusuna verilen yanıtlara göre, 20 yaşını geçen insanlarda check-up yaptırmaya yönelik düşüncelerin daha pozitif olduğu gözlemleniyor. 20 yaş altında pozitif düşüncesi olan yüzde 42.63 oranındayken, 20 yaş sonrasında bu oran yüzde 49’a yükseliyor.

Organ bağışını destekliyoruz ama bağış yapmıyoruz

Yapılan araştırmaya göre yüzde 74 oranı ile organ bağışını destekliyoruz ancak bu destek aksiyona dönüşmüyor. Organlarını resmi şekilde bağışlayanların oranı sadece yüzde 9. Bu durum gelir durumu ile ilgili verilen bilgilerle ilişkilendirildiğinde, gelir durumu arttıkça, organ bağışına karşı alınan aksiyonun arttığı gözlemleniyor.

İLGİLİ HABERLER