TikTok’un Avrupa karnesi

Televizyonumuzu açıyoruz ve bir bakıyoruz ki tekstil markalarından bankalara artık yeni reklam stratejileri TikTok üzerinden şekilleniyor, ya da bir başka marka reklam yüzlerini TikTok fenomenlerinden seçerek markanın hedef kitlesine ulaşmayı amaçlıyor. Peki TikTok her geçen ülkemizde daha geniş bir kitleye ulaşıp, üye sayısını ve popülaritesini artırırken Avrupa’da nasıl bir trend izliyor? Buyurun Bloomberg’in verilerini birlikte inceleyelim.

Pandemi döneminde evlerinde daha çok vakit geçirmek zorunda kalan Avrupalıların imdadına TikTok yetişti ve TikTok, Avrupa’da büyük bir patlama yaşadı. Verilere göre Birleşik Krallığın dörtte biri aktif olarak TikTok kullanıyor ve günde ortalama 66 dakikasını bu platformda geçiriyor. We are Social’ın araştırmasına göre yıllardır hayatımızda olan Facebook’un bölgede sahip olduğu 37 milyon kullanıcı sayısının yarısından çoğunu kısa bir sürede kazanmış olması ise TikTok’un yakaladığı bir başka başarı.

TikTok’un Batı Avrupa’daki artan erişimi, şu anda 11 milyon kullanıcıya sahip olan ve aynı zamanda günde ortalama bir saat giriş yapan Fransa’ya da yansımış durumda. Almanya’da 10.7 milyon , İspanya’da 9.8 milyon ve İtalya’da 8.8 milyon aktif kullanıcıya erişen TikTok Batı Avrupa’da da deyim yerindeyse rüzgâr gibi esiyor.

Norveç ise en hevesli 1,2 milyon kullanıcısının günlük 77 dakika ortalama ile 17 farklı zaman diliminde giriş yapması ile veriler arasında dikkat çekiyor.

TikTok Geçtiğimiz ay kıta genelinde 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşmış olmasını kutlamıştı! 

TikTok Avrupa pazarında özellikle genç kitlelere hitap etmek isteyen markaların uzun süre radarında olmaya devam edecek ve gündemde aktif rol oynayacak gibi gözüküyor.

Kaynak: The Drum

İLGİLİ HABERLER