Amerika’da TikTok yasaklanmayacak… (Şimdilik!)

12 Kasım Perşembe gecesi itibariyle ABD’de yasaklanması beklenen TikTok için erteleme kararı alındı. Bu karar 100 milyona yakın TikTok kullanıcısının yüzünü güldürdü.

Amerikan Ticaret Departmanı, Eylül ayından beri Philadelphia’da sürdürülen ve uygulamanın Amerika’da çalışması gerekliliğini ifade eden mahkeme kararını gerekçe göstererek, daha fazla yasal gelişme sağlanana kadar yasak kararını erteledi. Karar 100 milyona yakın TikTok kullanıcısına rahat bir nefes aldırdı.

BBC’nin haberine göre Eylül ayında uygulamanın sahibi Çinli ByteDance, Walmart ve Oracle ile TikTok’un ABD’deki varlıklarını TikTok Global isimli yeni bir oluşuma aktarmak için anlaşmaya varmıştı. ABD Başkanı Donald Trump da anlaşmayı geçici de olsa desteklediğini ifade etmişti. Ancak Salı günü firma, Washington yönetiminden konuyla ilgili iki aydır herhangi bir dönüş almadığını ifade etmişti.

Başkan Trump TikTok’un ABD’li bir firmaya satılması gerektiğini ifade etmişti. Tartışmanın başladığı günlerde hem Trump hem de Başkan Yardımcısı Mike Pompeo, uygulamanın kullanıcı verilerini Pekin yönetimine aktardığını dile getirmişti ancak konuyla ilgili herhangi bir kanıt sunmamıştı.

İLGİLİ HABERLER