Tartışma yaratan reklamla ilgili Genna Istanbul’dan açıklama geldi

Bambi, Genna Istanbul ve ShortCut’ın sponsorluğunda gerçekleşen 9 Mart – Kadınlar Güçlü Olursa reklam filminde  eşitlik karşıtı sözleriyle gündeme gelen Hülya Avşar’ın tercih edilmesi, sosyal medyada kısa sürede tepki çekmişti. Konuyla ilgili olarak reklamı filmini çeken Genna Istanbul’un Başkanı Selim Tuncer’den açıklama geldi.

Tuncer, Marketing Türkiye’ye yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Tahmin edebileceğiniz gibi bu proje geçen haftaki tartışmalardan önce kararlaştırılmıştı. Buna rağmen durdurulabilirdi ama buna gerek duyulmadı. Genna İstanbul, Hülya Avşar, Bambi ve ShortCut olarak her ne olursa olsun bu duyarlılığı sürdürmemiz gerektiğine karar verdik.

Öncelikle şunu söyleyeyim; bu projenin, haberinizde belirtildiği üzere “bir marka yönetimi skandalı” olduğu iddiasını reddediyorum. Bu konuyu hem sosyal mecra paylaşımcılarından hem de Türkiye’de birçok kişiden daha iyi bilirim.  Ayrıca yakinen tanığıyım ki marka, altı ay gibi kısa bir sürede Hülya Hanım’la birlikte inanılmaz bir başarı elde etmiştir ve böyle bir sosyal sorumluluk kampanyasına verdiği destekle de daha büyük bir takdir toplayacaktır.

Hülya Hanım’ın programındaki bazı söylemleriyle ortaya çıkan sosyal mecra tepkilerine karşı elbette umursamaz bir tavır içinde değiliz. Ağızdan çıkan sözler ile anlatılmak istenenler, konuşulanlar ile anlaşılanlar arasındaki boşluğun bir sorun yarattığını kabul ederim. İnsanların, bu sözlerden anladıklarına tepki vermiş olmalarını da doğal karşılamak gerekiyor. Kimseden de derin analizler bekleyemeyiz.

İnsanların söyledikleri kimliklerinden bağımsız düşünülemez. Hayatı kendi ayakları üstünde karşılayan, kendisini hiçbir zaman evine hapsetmemiş bir kadının “Kadını eve hapsedelim.” demek istediğini herhalde düşünemeyiz. Türkçe’de hatta belki birçok dilde karşılığı olmayan bir duygunun “egemenlik“ kavramıyla açıklanmak zorunda kalınması da yanlış anlamaların dozunu arttırmıştır diye düşünüyorum. En azından bizim yakından tanıdığımız Hülya Avşar’ın ataerkil bir toplum yapısını savunduğuna, erkeğin kadından üstün olduğunu ifade etmiş olabileceğine inanmamız mümkün değildir.

Eğer Hülya Hanım gerçekten bu düşüncelere sahipse ne Genna İstanbul olarak bizim, ne Hülya Avşar ne de ShortCut için hiçbir ticari karşılığı olmayan, tamamen gönüllü katkılarla ve Bambi’nin verdiği destekle hayata geçirilen bu sosyal sorumluk projesi ve bu film ne?”

Kadınlar Günü için çekilen reklam filminde Hülya Avşar tercihi izleyicilerin tepkisini çekiyor

 

İLGİLİ HABERLER