Suudi Arabistan’da “Made in Turkey” etiketi yasaklanıyor

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 15’inci ülke olan Suudi Arabistan “Made in Turkey” menşeli malları almayacağını açıkladı. Bu yaptırımın ardında Türkiye’nin Körfez politikaları, Suriye’ye yönelik operasyon ve gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin üstüne giden hükümetin kararları olduğu düşünülüyor.

Siyasetteki gerilimin ekonomiyi etkilediği ve iki ülke arasındaki ticari alışverişi olumsuz yönde değiştirdiğini söylemek de mümkün. Aslında Suudi Arabistan iki yıldan bu yana üstü örtülü bir ambargo uyguluyor ve değişik yaptırımları uyguluyordu. Son dönemde Suudi Arabistan Türk ürünlerine katma değer vergisini yüzde 5’ten 15’e çıkarmış, Türk menşeli ürünler gümrüklerde olumsuz muamele görmeye başlamıştı. Yaş meyve ve sebze gibi tarım ürünleri gümrüklerde bekletilmesi ciddi sıkıntılara neden olmuştu.

Suudi Hükümetin tedbirleri bununla da kalmamış Türkiye’den mal alan Suudi ithalatçılara bir taahhütname imzalatırken, Suudi Arabistan’da fabrikası bulunan Ülker’e de hammaddeyi Türkiye’den getirmemesi söylenmişti. Suudi Hükümetin açıklamasıyla üstü örtülü engeller yerini açık bir ambargoya bırakmış oldu. Sürenin dolmasına üç gün kaldı, Ekim ayından itibaren “Made in Turkey” damgalı ürünler, Suudi Arabistan’a giremeyecek.

Diğer yandan İstanbul Havalimanı’nda Suudi Arabistan’ın bağımsızlık gününün kutlanması sosyal medyada gündeme gelmiş, havalimanı yönetimince kontrol edilen iç mekan reklam panolarından Türkçe olarak, “Suudi Arabistan’ın bağımsızlık günü kutlu olsun” yazılmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

İLGİLİ HABERLER