Starbucks 47 yıldır uzak durduğu İtalya’da ilk şubesini açıyor

İtalyan kahve kültüründen ilham alan Starbucks 47 yıl sonra İtalya’yada ilk şubesini Milano kentinde açıyor. Peki, neredeyse dünyanın her bölgesinde şubeleri bulunan Starbucks bunca yıldır İtalya pazarına neden girmemişti?

İtalyanlardan aldığı ilhamla insanların bir araya gelip sohbet edebilecekleri, ev ve ofislerinden sonra üçüncü adresleri olacak bir kahve mağazası deneyimi yaratmak için yola çıkan Starbucks’ın Kurucusu Howard Schultz’ın hayali gerçek oluyor. Starbucks 47 yıl sonra İtalya’nın Milano kentinde bulunan Piazza Cordusio’daki tarihi Posta binasının içinde ilk şubesini açıyor. Peki, neredeyse dünyanın her bölgesinde şubeleri bulunan Starbuck neden bunca yıldır İtalya’da neden şube açmamıştı?

İtalyanların kahve alışkanlıklarına ve kültürlerine çok hakim olmak gerekiyor. Her ne kadar marka İtalyan kahve kültüründen ilham alsa da sert kahve alışkanlıklarının altını çizen İtalyanlar Starbucks kahvelerinin kendilerine oldukça yumuşak geleceğini belirtiyor. Ayrıca espressolarını küçük bardaklarda içen İtalyanların büyük boylara sahip bardaklarda kahve içmeye ön yargılı yaklaşacağı ifade ediliyor. Diğer bir sebep ise İtalyanların espresso’ya en fazla 1 euro öderken Amerikan kahvelerine 5-6 euro gibi bir para ödemek istemeyecekleri düşüncesi. Dolayısıyla Starbucks, İtalyanlar için pahalı bir seçenek olma ve ilgi görmeme endişesi içinde.

howard schultz starbucks

“İtalya’ya alçakgönüllülük ve saygıyla geliyoruz”

Tüm bunların yanında Starbucks onursal başkanı Howard Schultz geçtiğimiz aylarda Starbucks’ın ülkeye girişiyle ilgili olarak İtalyalılara şu sözlerle teminde bulunuyor: “İtalya’ya neleri öğrendiğimizi göstermek için alçakgönüllülük ve saygıyla geliyoruz.”

Starbucks onursal başkanı Howard Schultz açılışla ilgili duygularını da ayrıca şu sözlerle ifade ediyor: “Milano’ya ilk kez geldiğim 1983 yılında şehrin espresso barlarında gördüğüm topluluk hissi, baristalar ile müşteriler arasındaki rahat ve gerçek insani bağ kurma anları beni büyüledi. Milano’daki Roastery’nin açılışı ile Starbucks’ın hikayesi bir döngüyü tamamlıyor. 35 yıl önce ilham aldığım o ilk andan milyonlarca insanın günlük hayatının bir parçası haline geldiğimiz bugüne dek yaşadığımız tüm deneyimi büyük bir saygıyla İtalya’ya getiriyoruz. Yeşil önlüğünü takan 350 bin çalışma arkadaşımız ve onlardan önceki milyonlar adına, İtalyan misafirlerimize en mükemmel Starbucks deneyimini sunacağımız için büyük onur ve gurur duyuyorum.”

Başka mağazalar da açmayı planlıyor

Piazza Cordusio’daki tarihi Posta binasının içinde açılan Starbucks Reserve Roastery, Starbucks’ın İtalya’daki ilk mağazası olurken, marka 2018 sonlarından itibaren Milano’da başka mağazalar da açmayı planlıyor.

İLGİLİ HABERLER