“Sportif kaliteden söz edemeyiz”

Ülker’in futbola yönelik desteğini çekmesini değerlendiren Hürriyet Yazarı Kenan Başaran, “Esasen Ülker, futboldan çekileceğini daha önce, 3 Temmuz sürecinde duyurmuştu ve iş akitlerinin sona ermesini bekliyordu. Bu süreç tamamlandı. Gerekçeler ilk bakışta çok mantıklı. Fakat Türkiye’de genel olarak sportif bir kaliteden söz edemeyiz” dedi. 

Ülker’in futbola yönelik desteğini sonlandırma kararı alması ve Murat Ülker’in TFF Başkanı Yıldırım Demirören’e gönderdiği mektubun yankıları sürüyor. Konuyla ilgili görüşlerini Marketing Türkiye’yle paylaşan Başaran, “Türkiye’de genel olarak sportif bir kaliteden söz edemeyiz. Çünkü bileşenlerinin oluşumu ve bileşenleri arasında ‘demokratik’ bir ilişki yok.  Bu hayatımızın bir çok alanında da böyle. Beylik laf olsa da biz genel olarak bir şiddet toplumuyuz ve spor da bundan nasibini alıyor. Türkiye’de şiddetin bulaşmadığı tek spor dalı üç büyüklerin olmadığı spor dalıdır!” dedi.

Basketbol da sütliman değil

Üç büyüklerin olduğu her branşta kavga ve gürültü olduğunu vurgulayan Başaran sözlerini şöyle sürdürdü: “Düşünün daha ‘havas’ denilen kürek spor dalında ezeli rakiplerin gerginliklerine şahit olduk.  Dolayısıyla Ülker’in sığındığı basketbolda da durum süt liman değil. Geçen sezonun final maçına Galatasaray’ın çıkmadığını hatırlayalım. Nerede kaldı marka değeri? Daha geçenlerde İstanbul’da Kızılyıldızlı bir basketbol taraftarının öldürüldüğünü hatırlayalım. Galatasaray Basketbol Takımı’nın Koçu Ergin Ataman’ın davranış ve açıklamalarından ötürü Sırbistan’a alınmayacağı tartışmalarını da unutmayalım. Bu yıl futbola ilginin düşmesindeki en büyük sebep e-bilet uygulamasıdır. Baskete de uygulandığında o ilgiyi göreceğiz! Birçok spor dalı esasen birer televizyon ürünü olmuş durumda ve bu anlamda futbol hala en büyük alıcı. Evet tribündeki taraftar azaldı ama bakın bu sene Digitürk’ün abone sayısı ne oldu? Bir ürün için en en iyi mecraların başında sanırım kendisini ilişkilendirdiği alanın televizyondaki görünürlülük sayısıdır. Sonuç itibarıyla çok büyük laflara gerek görmeden ‘Biz bundan sonra basketbola destek vereceğiz’ denilmesi yeterlidir. Gerisi şirin bir PR hamlesidir!”

Haber: Sercan Meriç

İLGİLİ HABERLER