Her 20 kişiden 19’u sosyal medya kullanıyor

NG Araştırma, Türkiye’de sosyal medya kullanım alışkanlıklarının bugünlerde hangi düzeyde olduğunu görmek için bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına göre her 20 kişiden 19’u sosyal medya kullanıyor. 

NG Araştırma, koronavirüs günlerinde Türkiye’de sosyal medya kullanım alışkanlıklarını gözler önüne seren bir araştırma gerçekleştirdi. 17-21 Nisan tarihleri arasında 15 yaş üzeri 2 bin 75 kişinin katılımıyla Türkiye genelinde yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre her 20 kişiden 19’u sosyal medya kullanıyor.

Türkiye’de en çok tercih edilen sosyal medya hangisi?

İnsanlar tarafından büyük ilgi gören sosyal medya kanallarının öne çıkan ana özellikleri farklı kişiler tarafından da en çok tercih edilen olmasına neden oluyor. Kimimiz düşüncelerini paylaşacağı platformları tercih ederken, kimimiz ise yaşantısını fotoğraf veya video yardımı ile paylaşabileceği kanallara yöneliyor. Peki, Türkiye’de en çok hangi sosyal medya kanalı tercih ediliyor?

Katılımcıların en sık kullandığı sosyal medya kanalı yüzde 58’lik oranıyla Instagram oldu. Kısa süre öncesine kadar gençlerin yoğunlukta olduğu Instagram artık her yaş grubundan kullanıcıya ulaşmış durumda. Dünyanın en büyük video kütüphanelerinden biri olan YouTube ise yüzde 18’lik oranıyla 2’inci sırada tercih ediliyor. Türkiye’de her kesime ulaşmayı başarabilmiş Facebook, en sık kullanılanlar açısından yüzde 13’lük oranıyla 3’üncü sırayı aldı. Gündemin hızlı bir şekilde takip edilebildiği Twitter ise yüzde yüzde 9’luk oranıyla 4’üncü sırada.

Araştırmaya göre katılımcıların sosyal medya kullanmalarının ana nedenlerine bakıldığında yüzde 24’ü boş zamanını değerlendirmek, yüzde 22’si eğlenmek, yüzde 18’i yeni şeyler öğrenmek, yüzde 14’ü ise tanıdıklarıyla iletişimde kalmak için sosyal medya kullandığını ifade etti. 2020 yılını en çok etkileyen, ülkemizin ve dünyanın gündemine oturan koronavirüs burada da büyük bir etken oldu. Yüzde 8’lik bir kesim son günlerde koronavirüs salgınına dair bilgi edinmek ana amacıyla sosyal medya kullandığını belirtti.

Katılımcıların sosyal medya kullanmalarının tüm nedenlerine bakıldığında ana sebepler arasında yer edinemeyenler de ön plana çıkmaya başlıyor. Sıralama şu şekilde oluştu:

  • Boş zamanımı değerlendirmek yüzde 61
  • Eğlenmek yüzde 57
  • Yeni şeyler öğrenmek yüzde 56
  • Tanıdıklarımla iletişimde kalmak yüzde 48
  • Salgınla ilgili güncel bilgileri takip etmek yüzde 40
  • Tanıdıklarımın hayatlarını takip etmek yüzde 31
  • İnsanlarla düşüncelerimi paylaşmak yüzde 27
  • Hayatımla ilgili paylaşımda bulunmak yüzde 18
  • Ünlüleri/fenomenleri takip etmek yüzde 14
  • Yeni arkadaşlar edinmek yüzde 11

Sosyal medyada ne kadar aktifiz?

Katılımcıların yüzde 87’si sosyal medya hesaplarını günde birkaç kez kontrol ettiğini belirtirken, yüzde 8’i günde 1 defa kontrol ettiğini söyledi. Geri kalan kesim ise haftada birkaç kez bakmanın yeterli olacağını düşündüğünü belirtti.

Katılımcılara hesaplarından ne sıklıkta paylaşım yaptıklarını sorduğumuzda, sonuçlarda belirgin bir değişiklik ortaya çıktı. Her 2 kişiden 1’i haftada birden daha seyrek paylaşım yaptığını dile getirdi. Her 3 kişiden 1’i ise haftada bir veya birkaç defa içerik paylaştığını belirtti. Yaklaşık olarak her 7 kişiden 1’i ise günde bir veya daha fazla paylaşım yaptığını söyledi.

Biz mi sosyal medyayı yönetiyoruz, sosyal medya mı bizi?

Araştırmaya katılan her 4 kişiden 3’ü sosyal medyada harcadığı zamanı kontrol altında tutabildiğini belirtti. Kalanlar ise bu süreyi sınırlamakta zorlandığını dile getirdi.

Peki, sosyal medyada geçirdiğin süreyi azaltmayı denedin mi? sorusuna, araştırma sonuçlarına göre her 3 kişiden 1’i sosyal medyada geçirdiği zamanı azaltmayı denemediğini söylerken, her 5 kişiden 1’i ise henüz denememiş olmasına rağmen bu süreyi azaltmayı düşündüğünü söyledi. Yaklaşık her 3 kişiden 1’i bu süreyi azaltmayı deneyip başarılı olduğunu ifade ederken, yaklaşık her 6 kişiden 1’i ise denemesine rağmen sosyal medyada geçirdiği süreyi azaltamadığını belirtti.

Araştırmaya katılanlara kendilerini sosyal medya bağımlısı olarak görüp görmedikleri sorulduğundaysa her 10 kişiden 1’i sosyal medya bağımlısı olduğunu belirtirken, 4’ü kısmen bağımlı olduğunu, 5’i ise bağımlı olmadığını belirtti.

Koronavirüs sosyal medya kullanımını etkiledi mi?

Ülkemizde yaklaşık 1 ay önce ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesiyle beraber günlük yaşantımız birdenbire değişti. Bu değişimlerden biri olarak hepimizin evde geçirdiği süre artmış oldu. Acaba içinde bulunduğumuz bu durum sosyal medyada geçirdiğimiz süreyi nasıl etkiledi? Salgından dolayı insanların yüzde 57’si sosyal medyada geçirdiği sürenin arttığını belirtirken, yüzde 40’ı ise bu sürenin değişmediğini belirtti.

Koronavirüs salgınından dolayı sosyal medyada geçirdiğimiz zamanı sorduğumuzda sonuçlar, en büyük aktivite kaynaklarından birinin sosyal medya olduğunu gösteriyor. Katılımcıların yüzde 21’i günde 5 saatten fazla, yüzde 19’u günde 4-5 saat, yüzde 36’sı günde 2-3 saat, yüzde 14’ü ise günde 1 saat sosyal medyada zaman geçirdiklerini belirttiler. Yalnızca yüzde 3’lük bir kesim sosyal medyayı her gün kullanmadığını belirtti.

Sosyal medya psikolojiyi nasıl etkiliyor?

Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre sosyal medya psikolojiyi kötü etkileyebiliyor. Herhangi bir uzman kontrolünde değerlendirme içermeyen, kişinin tamamen kendi beyanına bağlı sonuçlara baktığımızda her 10 kişiden 2’si sosyal medyanın psikolojilerini olumsuz etkilediğini ifade etti. Her 10 kişiden 6’sı psikolojisinin etkilenmediğini, 2’si ise olumlu yönde etkilendiğini ifade etti.

Görüntülü konuşmada en çok kullanılan uygulama hangisi?

Salgından dolayı, hepimiz sevdiklerimizle aramıza mesafe koymak ve sosyal yaşantımıza bir ara vermek zorunda kaldık. Eve kapandığımız bu süreçte birçoğumuz, ailemiz ve arkadaşlarımızla sosyal medya kanalları yoluyla iletişime geçiyoruz. Ayrıca hiç kullanmadığımız kadar görüntülü konuşma uygulamalarını da kullanıyoruz. Peki, en çok kullanılan görüntülü konuşma uygulamaları hangisi?

Katılımcıların yüzde 95’i Whatsapp üzerinden görüntülü konuşuyor. Yüzde 16’sı Facebook Messenger kullanırken, Skype ve Zoom uygulamalarını tercih edenlerin oranı ise yüzde 13.

Sosyal medyayı neden kullanmıyoruz?

Sosyal medyayı kullananlar büyük çoğunlukta. Fakat araştırmaya katılan her 20 kişiden 1’i sosyal medya kullanmadığını belirtti. Katılımcıların yüzde 33’ü fazla zaman aldığını düşündüğü için, yüzde 15’i özel hayatın gizliliğine uygun olmadığı için, yüzde 14’ü ise kullanmayı sevmediğinden dolayı sosyal medya kullanmadığını belirtti.

 

İLGİLİ HABERLER