Facebook da kripto işine girdi!

Yeni dünya düzeninin en gizemli aktörlerinden biri olan kripto paralara ilgi artıyor. Facebook da bu gizeme kapılanlardan… Ocak ayında piyasaya sürülmesi planlanan Facebook’un yeni kripto para birimi Libra, 1 ABD dolarına eşit olacak.

Uzun bir süredir kripto para pazarına girmeyi bekleyen Libra’nın bu bekleyişi nihayet son buluyor. Ancak Ocak 2021 piyasaya sürülmesi beklenen Libra üzerine oluşan soru işaretleri de var.

Facebook’un kripto para birimi Libra güvenilir mi?

Kripto paraların en büyük özelliği, güvenilir ve tüketici gizliliğine önem veriyor olması. Fakat, Facebook geçtiğimiz yıllarda adının veri ihlali olaylarına karışmasıyla birlikte kamuoyunun güvenini zedeledi.

Libra için birden fazla kez sahte reklam yayınlandı. Bu reklamlar Facebook tarafından kaldırılsa da güvenlik kurumlarının gözünden kaçmadı. Sahte reklamların artması üzerine PayPal, Visa, Mastercard gibi yüksek profilli Libra destekçileri güvenlik kurumlarının gözüne batmamak için teker teker projeden çekildiklerinin sinyallerini verdiler. Bu sebeple Libra Derneği , uluslararası para birimlerinin değerlerine sabitlenmiş bir veya daha fazla sabit para birimi üretme kararı aldı ve bu da Libra’nın piyasaya daha erken girmesine yardımcı oldu.

İLGİLİ HABERLER