Son Bir Yılda En Çok Dikkat Çeken 21 Start-up

Özellikle Facebook, Twitter gibi siteler, kurulduktan sadece birkaç sene sonra milyar dolar değerine erişmelerinden dolayı start-up’lar dünyanın her yerinde önem verilen girişimler olmaya başladı. Kolay mı, iyi bir fikriniz varsa bir yıl bile geçmeden milyar dolarınız olabilir ve bunu 20’li yaşlarınızda bile başarabilirsiniz. Kaldı ki özellikle ABD’de 20’li yaşlarda milyar dolarlarını saymaya başlayan girişimcilerin sayısı azımsanmayacak düzeyde.

İnternet girişimlerinin bu kadar önemli olmasının en önemli nedeni -eğer iyi bir iş fikri ise- bir anda yüz milyonlarca insanın kullandığı bir alan haline gelebilmeniz; bakınız Instagram, Facebook, Twitter, WhatsApp…

Öyle ki tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de start-up pazarları var. Melek yatırımcılar, gelecek potansiyeli gördükleri start-up şirketlere belli bir hisse karşılığında para yatırıyor. Özellikle ABD’de melek yatırımcılar potansiyel gördükleri bir şirkete yatırım yapmak için sıraya giriyor. Biz de sizin için 2014 yılında kurulmuş ya da 2014 yılında çıkışa geçmiş Türk start-up şirketlerini araştırdık.

İşte Listelist‘in editörü Emre Dalkılıç‘ın derlediği 2014 yılında Türkiye’de parlayan 21 start-up şirketi…

 

1. Yüzde 400 büyüme: Armut.com

armut com
“Hizmet piş ağzıma düş” sloganı ile iki genç girişimci tarafından kurulan armut.com, 2014 yılını başarılı kapatan girişimler arasında. 2014 yılında yerli ve yabancı melek yatırımlardan fon alan şirket, geçen sene yüzde 400 büyüme başarısı gösterdi.

2. Taksicilikte yeni trend: Bitaksi.com

bitaksi
2013 yılında faaliyete başlayan fakat asıl büyümesini 2014 yılında yapan cep telefonu uygulamasıbitaksi.com, İstanbul ve Ankara’nın ardından 2015 yılında İzmir’de de faaliyete başlamayı planlıyor.

3. İkinci el kıyafetler burada: Modacruz.com

modacruz
İkinci el lüks kadın kıyafetlerini satmak için kurulan modacruz.com’un bu kadar kısa sürede bu kadar büyük ilgi göreceğini ve daha ilk aylarında yatırım alacağını herhalde sahipleri bile beklemiyordu.

4. Yeni mezunların uğrak yeri: Toptalent.co

toptalent
Sadece üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara hizmet veren kariyer ve işe alım sitesitoptalent.co, 2014 yılında kurulmuş olmasına rağmen hem şirketler hem de öğrencilerin, alanında en çok rağbet ettiği sitelerin başında geliyor. Aynı zamanda “case” yarışmaları ile öğrencileri iş hayatına hazırlayan site, 2015 yılında adından daha fazla söz ettirecek gibi görünüyor.

5. Gitmeden önce mekânı tanımanın kolay yolu: Mekan.com

mekan com
2014 yılında faaliyete başlayan mekan.com, bu listede yer alan ve Aslanoba Capital’in yatırım yaptığı 3. start-up. Önümüzdeki dönemde adını sık sık duyacağımız start-up’lardan biri olan mekan.com aracılığı ile gitmek istediğiniz restoran ile ilgili bilgilere ulaşabilir, yorumlara bakabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

6. Detoksun adresi: Juico.com.tr

juico
İki kadın girişimci tarafından Nisan 2014’te kurulan juico.com.tr, detoks içecekler gibi oldukça niş bir pazara odaklanmış olmasına rağmen 9 ay gibi kısa bir sürede ayda 20 bin ziyaretçiye ulaşmış durumda.

7. Yüzde 100 doğal sabun için: Thesabun.com

sabun com
Thesabun.com, çeşitli kategorilerde kişisel bakım ürünlerinin bulunduğu ama adından da anlaşılacağı gibi ana ürün olarak sabun satışına odaklı. Sitenin internetteki diğer kişisel bakım ürünleri mağazalarından farklılaştığı nokta, sadece doğallığı belgelerle kanıtlanmış kişisel bakım ürünlerine yer vermesi. Eğer doğal kişisel bakım ürünü arıyorsanız thesabun.com sık kullanılanlara eklemek isteyeceğiniz bir site kesinlikle.

8. Alternatif etkinlikler burada: Etkinlikfabrikam.com

etkinlik fabrikam
Etkinlikfabrikam.com, bir self-servis dijital biletleme platformu. Daha çok, küçük ve orta düzeydeki etkinlikleri hedef alan site, alternatif etkinlikler yapan gruplar için birebir. Site, her ne kadar 2013 yılında kurulsa da, aldığı birçok ödülle asıl çıkışını 2014 yılında taçlandırdı.

9. Otomobil dünyasında gündem: Otoguncel.com

otoguncel
2011 yılında kurulan otoguncel.com, 2014 yılında çıkış gösteren sitelerden biri. Hem sektörün bakış açısını hem de bilimsel yaklaşımı harmanlamayı hedefleyen site, sekiz kişilik ekibi ile okuyucularına ulaşıyor.

10. Özel tasarım tişörtler, cep telefonu kılıfları: Sekiz.com

sekiz com
Sekiz.com da 2013 yılında kurulup 2014 yılında bilinirliğini artıran sitelerden biri. Birbirinden güzel tasarım ağırlıklı tişörtleri ve cep telefonu kılıflarını bulabileceğiniz bir site. Özellikle ilginç tişört tasarımları ile dikkat çeken siteye bir göz atın, mutlaka zevkinize uygun bir tasarım karşınıza çıkar.

11. Dünyayı bir de buradan tanıyın: Kesfetsene.com

kesfetsene com
Kesfetsene.com da 2013 yılında kurulup 2014’te atılım yapanlardan. Türkiye ve dünyanın değişik yerlerindeki gezi yazılarını bulabileceğiniz site, gezginlerin en sık ziyaret ettiği siteler arasında ön sıralarda yer alıyor.

12. Farklı damak zevkleri için: Thegourmetholidays.com

thegourmetholidays
Yaratıcı bir fikirle ortaya çıkmış bir site thegourmetholidays.com; isterseniz farklı ürünlerle sabah, öğle, akşam yemekleri için sizi tura çıkartıyor, isterseniz Türk yemeği ile ilgili workshop’lara yönlendiriyor.

13. Çocuk ürünlerinde bol alternatif: Annelutfen.com

annelutfen
Çocuklara -özellikle de bebeklere- yönelik neredeyse her tür ürünün bulunduğu annelutfen.com, 2011 yılında kurulsa da 2014 yılında Red Herring tarafından seçilen “gelecek vaat eden 100 internet sitesi” arasına girmeyi başardı. Site aynı zamanda 2014 yılı içinde aldığı 5 milyon TL tutarında yatırım ile 2014’ü en iyi bitiren start-up’lardan biri oldu.

14. Satın alacağınız otomobil hakkında bilmek istediğiniz her şey: Ototespit.com

ototespit
Niş bir pazara hitap eden bir site daha. Türkiye’nin her yerinden, İstanbul’dan araç almak isteyenlere online ekspertiz raporu veren ototespit.com, çoğu aracın internet üzerinden satıldığı bir dönemde oldukça başarılı bir start-up.

15. Yeni başlayanlar için İK desteği: Startupkariyer.net

startup kariyer
Start-up şirketlerine yönelik bir internet sitesi startupkariyer.net. Site, start-up şirketlerin en önemli sorunlarından biri olan nitelikli eleman bulma sorununa çözüm bulmayı hedefliyor.

16. Ev arkadaşınızı sanal alemden bulun: Evarkadasi.co

evarkadasi co
Evarkadasi.co özellikle üniversite öğrencileri için en yararlı sitelerden biri. Ev arkadaşı ya da oda arkadaşı arayanlara göre farklı seçenekler sunan evarkadasi.co, 2014 yılının başarılı sitelerinden.

17. Hayatınızda değiştirmek istediğiniz ne varsa: Yapdagorelim.com

yapdagorelim com
“Yap da görelim” 2014 yılında hayata geçmiş bir sosyal girişim. “İlham ver, değişimi yarat” sloganı ile yola çıkan site, farklı bir alanda, internet kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başardı. Zayıflamak, zam istemek, başka bir şehre taşınmak gibi yapmak istediğiniz her şey için kendinize ya da bir arkadaşınıza meydan okuyabileceğiniz bir site yapdagorelim.com.

18. Erasmus hakkında bilmek istedikleriniz: Launch.erasmusinn.com

launch erasmusinn
İsminden de anlaşılacağı üzere Erasmus öğrencileri için hazırlanmış bir internet sitesi,launch.erasmusinn.com. 2014 yılında kurulan sitenin on binlerce takipçisi var. Site, Erasmus öğrencisi olanların deneyimlerini paylaştığı, olmak isteyenlerin de öğrenmek istediklerini en iyi şekilde öğrenebileceği bir platform niteliğine sahip.

19. Üst seviyedeki oyuncuları hedefleyen mobil odaklı girişim: Gram Games

GramGames
Yüksek kaliteli sosyal oyunları oyuncularla buluşturma amacıyla yola çıkan Gram Games aldığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Ekim 2012’de kurulan Gram Games bu senenin başında Hummingbird Ventures ve üç melek yatırımcıdan 600 bin dolar yatırım aldı. Gram Games aldığı yatırımla ilk MMO oyunu olan Railroad Gangs’ı şu sıralar yurt dışına pazarlama çalışmaları yapıyor.

20. İstanbul trafiğini rahatlatma amacı güden araç paylaşım uygulaması: Volt

volt
Türkiye’de araba paylaşım kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla yola çıkan Volt mobil uygulaması üzerinden sürücülerle yolcuları birleştiriyor. Üniversiteler, iş yerleri, siteler gibi topluluklardan sürücü/yolcuları seçebilmenizle kullanıcılardaki güven endişesini de hafifletmek isteyen Volt herkese açık ve ücretsiz bir uygulama. Girişimin ilk yatırımını Çiçeksepeti’nin kurucusu Emre Aydın’dan aldığını da belirtelim.

21. Bonus: Listelist.com de onlardan biri

listelist
2013’te kurulan listelist.com okurlarının katılımı ve desteğiyle, geçtiğimiz bir yılı  başarılı bir şekilde geride bıraktı.

İLGİLİ HABERLER