SocialBrands: Sosyal Medya Marka Endeksi

SocialBrands, markaların sosyal medya performanslarını tamamen tarafsız ve veriye dayalı şekilde ölçümleyen sosyal medya marka endeksidir. BoomSocial verilerini ve BoomSonar teknolojilerini kullanan SocialBrands, markalar için en popüler sosyal medya kanalları olan Facebook, Twitter ve Instagram’da yer alan 21 binden fazla marka hesabının performansını ölçümlemektedir.

SocialBrands platformu, Türkiye’de sosyal medyayı aktif olarak kullanan markalara ait 21 binden fazla Facebook, Twitter ve Instagram hesabının her ay sosyal medyada paylaştığı 1,4 milyondan iletiyi, bu iletilerin aldığı 750 milyondan fazla etkileşimi ve markalara ait tüm performans verilerini aylık dönemlerde hem diğer markalara, hem de kendi sektörüne kıyasla değerlendirir.

SocialBrands’de puanlamayı etkileyen kriterler arasında tüm hesaplar ve sayfalar için hayran sayısı, hayran artışı, sayfa yapısı, sayfa bilgileri, ay boyunca paylaştığı tüm iletiler, ileti türleri, paylaşılan iletilere gelen beğeni, yorum, paylaşım ve Retweetler, ileti başı etkileşim oranı, hashtag ve mention kullanımı, bulunduğu sektördeki karşılaştırmalı durumu gibi onlarca farklı performans verisi yer almaktadır.

SocialBrands hesaplamasında BoomSocial tarafından derlenen sosyal medya veri ve BoomSonar’ın sunduğu teknik altyapı kullanılmaktadır. Algoritma ağırlıkları, BoomSocial’ın beş yıllık dönemde derlediği tüm verilerin incelenerek, tüm performans kriterlerinin sayfa performansına etkisinin hesaplanması ile hazırlanmıştır.

Markalara ait on binlerce sosyal medya hesabının performans göstergelerini derleyen, analiz eden ve ücretsiz olarak kullanıcılara sunan Sosyal Medya Ölçümleme ve Analiz Platformu BoomSocial’ın verilerini ve Sosyal Medya Takip ve Anlamlandırma Platformu BoomSonar Suite’in büyük veri işleme yapısını kullanarak hazırlanan SocialBrands Turkey, Türkiye’nin en kapsamlı sosyal medya performans incelemesidir.

SocialBrands Turkey Sosyal Medya Endeksi’ne www.socialbrandsturkey.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER