Sizi sizden daha iyi tanıyan bir sutyen!

Giyilebilir teknolojilerin hayatımızın bir parçası olmaya başladığı bu günlerde inovatif bir adım da Penti’den geldi. Markanın Stanford Üniversitesi’nde geliştirilen Spire teknolojiyle ürettiği “Mybra Touch” adlı sutyenler kadınların hayat kalitesini arttırmayı hedefliyor. Sutyenin üzerinde yer alan minik bir sensör gün içinde yaşanan stres seviyesini kontrol altına alıyor, derin nefes almayı hatırlatıyor, uyku kalitesini analiz ediyor. Yeni ürünlerini ilk defa Marketing Türkiye ile paylaştıklarını ifade eden Penti CEO’su Mert Karaibrahimoğlu ve Spire teknolojisinin yaratıcılarından Maryam Rasaee Moraveji ile Mybra Touch’ı konuştuk. Bu sutyenin neler yaptığını duyunca çok şaşıracaksınız.

Söyleşi: Beyza Gözeyik

Vücudumuz hakkında bilmediğimiz o kadar çok şey var ki… Örneğin kaçımız uykudayken vücudunun neler yaşadı­ğını biliyor? Ben artık biliyorum. Her sabah yorgun argın hatta tabiri caiz ise “dayak yemiş” gibi kalkmamın sebebini Mybra Touch bana söyledi. 7 saatlik uyku düzenimin sadece 1 saat 48 dakikasını derin uykuda geçiriyorum. Geri kalanı mı, sadece hafif uyku… Sutyeninizin üzerine takılı bir çiple dolaşma fikri aklınıza birçok soruyu getirebilir: “Ra­hatsız etmez mi, nasıl yıkanır, şarjı biter mi?”. Rahatsız etmiyor, hatta varlığını bile unutuyorsunuz. Çamaşır makinesinde yıkamaya uygun. Şarjı bitmiyor çünkü şarja ihtiyacı yok. Mybra Touch’ı çalıştırmak için ge­rekli olan tek şey telefonunuzun bluetooth bağlantısı­nın açık olması.

Penti CEO’su Mert Karaibrahimoğlu “kadınların en yakın arkadaşı” diye tanımladığı yeni ürünleri Mybra Touch’ı birlikte çalıştıkları Spire’ın yaratıcısı Maryam Rasaee Moraveji ile beraber ilk kez Marketing Türki­ye’ye anlattı.

Spire teknolojisinden bahseder misiniz? Bu teknolojiyi sutyenle buluşturma fikri nasıl or­taya çıktı?

Maryam Rasaee Moraveji: Ben bir giyilebilir sen­sör olan Spire’ı hayata geçiren ilk kişiyim. Yaptığımız şey çok önemli çünkü Spire, insanların nefeslerine göre daha sağlıklı ve bilinçli yaşamalarını sağlamayı amaç­lıyor. Amerika’da birçok giyilebilir teknoloji ürünü var. Spire giyilebilir teknolojiyi görünmez bir hale dönüş­türüyor. Üzerinizde olduğunu hissetmiyorsunuz hatta unutuyorsunuz. Şarj etmenize gerek yok, Spire için ekstra hiçbir şey yapmanıza gerek yok.

Mert Karaibrahimoğlu: Bizim amaçlarımızdan biri de kadınların içine giyeceği ürünleri onlar daha ihtiyaç dahi duymadan keşfedip doğru fiyatla pazara çıkar­mak. Bu mantıkla Spire ile yaptığımız iş birliğinden Mybra Touch ortaya çıktı. “Well-being” adıyla kadınla­rı daha sağlıklı yaşama ulaştırmak için başladığımız bir projemiz de var. Kadınların onda dokuzu doğru sutyen ölçülerini dahi bilmiyor. Biz de bu proje kapsamında kadınların doğru bedenlerini bulabileceği bir site yap­tık. Doğru ölçülerini arayan kadınlar 500 bini geçmiş durumda. Mybra Touch da bu projeden hemen sonra ortaya çıktı. Amacımız bu ürünle kadınların daha doğ­ru nefes alarak hayatlarını daha kaliteli yaşamalarını sağlamak.

Mybra Touch kadınlara ne tür avantajlar sağı­yor?

K.: Kadınlar gün içerisinde ve gece yatarken vü­cutlarında olup bitenleri bu ürünle takip edebilecekler. Şu an sadece IOS’da çalışıyor, çok kısa bir süre sonra Android işletim sistemini de destekleyecek. Kadınlar teknolojiyi sevmiyor derler ama kadınlar ihtiyacı olan teknolojiyi herkesten önce kullanmaya başlıyor. Mybra Touch ile kadınlar vücutlarında daha iyi yaşamalarını ve daha iyi nefes almalarını sağlayacak bir parça taşı­yacaklar. O kadar çok faydası var ki sadece hareket ha­linizi analiz etmiyor eğer çok oturduysanız sizi kalkma­nız için de uyarıyor. Kan akış hızınızı kontrol ediyor.

Mybra Touch kadınların hayatında nasıl bir fark yaratacak

R. M.: Amerika’daki deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki insanlar artık daha meşgul, daha büyük bir koş­turma içerisindeler, hayatı daha aktif yaşıyorlar. Böyle bir tekno­loji tarafından desteklenmek her geçen gün daha da önemli ve de­ğerli bir hale gelecek. Spire uygulaması sizin verilerinizi saklıyor, böylece siz geriye dönük verilerinize bakarak neler yaşadığınızı, stres faktörlerinizi daha net görebiliyorsunuz. Bu teknoloji kadın­ların kendilerinin farkında olmalarını sağlayacak. Kadınlar olarak o kadar çok uğraşımız var ki işimiz, çocuklarımız, ailemiz derken kendimizi unutuyoruz. Spire, insanın kendine iyi bakması gerekti­ğini hatırlatmanın en nazik yolu. Türk tüketiciler dünyadaki geliş­meleri ve trendleri çok aktif takip ediyor. Ben Türk kadınlarından çok pozitif geri dönüşler alacağımıza inanıyorum.

Spire teknolojisi uykularımızı nasıl analiz ediyor?

K.: Gece de bir hayatımız var. Ben eşimden Mybra Touch’ı denemesini rica ettim. Spire’ın sensörleri sayesinde gerçekleşen uyku analizinin sonuçları oldukça dikkat çekiciydi. Uykunun ha­fif, derin ve REM uykusundan oluşan evrelerinde eşimin saatlerce hafif uykuda kaldığını, kaliteli uyumadığını öğrendik. Hangi saat­lerde hafif uykuda olduğu da analiz sonuçlarında yazdığı için, bu saatlerde nasıl önlemler alarak derin uykusunu artırabiliriz diye düşünüyoruz. Zaten Mybra Touch’ı geliştirirken kadınların hayat­larını kalitesizleştiren saatleri yakalamasını istedik. Hafif uykuda geçen zamanları fazlaysa ışık, ses gibi etkenlere müdahale ederek daha kaliteli bir uykuya geçebilirler.

Spire ve Penti iş birliği nasıl doğdu?

K.: Penti’nin inovasyon takımı kadının hayatını sağlık açısın­dan daha iyiye götürecek teknolojiler arıyordu. arkadaşlar Spire Global şirketini buldular ve yazışmalara başladık. Sonra arka­daşlarımız, o şirkette çalışanlarla iletişime geçti. Bu iş birliğinden doğan yeni ürünümüze geri dönüşlere bakarak bir yol izleyeceğiz. Sonuçta bu teknolojiyi Türkiye’ye getiren ilk markayız. Ona göre geliştirip, çeşitlendirmek istiyoruz. Önce online tarafta ürünümü­zü öne çıkartacağız. Mağazalarda da yer almasını ikinci etapta dü­şünüyoruz. Kadınların bu ürünü nasıl kullanacaklarını ve ürüne nasıl ulaşacaklarını dijital ortamda videolarla anlatacağız.

Günlük hayatınızda kullandığınız giyilebilir teknolojiler var mı?

R. M.: Spire’ı kullanıyorum. Çok büyük bir giyilebilir teknoloji hayranı değilim ve Spire’dan önce sadece spor yaparken giyilebilir teknoloji ürünleri kullanıyordum. Ama Spire çok farklı. İki çocu­ğum, çok yoğun bir iş hayatım var ve Spire benim odaklanmamı, sakin kalmamı sağlıyor.

İLGİLİ HABERLER