Siber saldırılar reklam ajansı WPP’yi de etkiledi

Geçen Mayıs ayında yaşanan ve yaklaşık 200 bin bilgisayarı etkileyen fidye yazılımına benzer bir yazılımla uluslararası çapta bir siber saldırı daha gerçekleştirildi. Saldırıdan Büyük Britanya reklam ajansı WPP’nin de aralarında bulunduğu birçok firma etkilendi.

Saldırıdan etkilenen en önemli merkezlerden biri 1986 yılında nükleer bir felaket yaşanan Ukrayna’nın Çernobil nükleer santrali oldu. Ukrayna medyasında yer alan haberlere göre, santraldeki pek çok bilgisayar, geçtiğimiz mayıs ayında 150 ülkeyi etkileyen “WannaCry (Ağlamak İstiyorum)” yazılımıyla aynı yöntemi izleyen virüs yazılımı tarafından yapılan saldırıdan etkilendi.

Ukrayna’nın Pravda gazetesine açıklamalarda bulunan Santral Direktörü Vladimir Ilchuk, bilgisayar uzmanlarından oluşan bir ekibin saldırının etkilerini ortadan kaldırmak için çalıştığını ve santralde radyasyon sızıntısı riski olmadığını belirtti. Ilchuk, santralde radyasyon düzeyinin şu anda elle ölçüldüğü de bildirildi.

Ukrayna hükümeti, ülkenin uçak üreticisi Antonov şirketi, ülkedeki bazı bankalar ve başkent Kiev’deki Borispol Uluslararası Havalimanı da siber saldırılara maruz kaldı.

Rusya’da ise saldırıdan etkilenen en büyük şirket ülkenin en büyük petrol şirketi Rosneft oldu.

Reklam ajansı WPP de siber saldırının hedefinde
Saldırıya neden olan yazılımın Avrupa’da diğer bazı ülkelerde ve ABD’de de yayıldığı ve bazı önemli şirketlerin bilgisayarlarını ele geçirdiği aktarıldı. Fransa tren taşımacılığı şirketi SNCF, Hollanda merkezli kargo şirketi TNT, Danimarka taşımacılık şirketi Moller-Maersk, İspanyol yiyecek şirketi Monelez, Büyük Britanya reklam ajansı WPP, ABD’den ilaç şirketi Merck ve hukuk firması DLA Piper küresel saldırıya maruz kalan büyük firmalar arasında yer alıyor.

Saldırıya dair WPP’den de bir açıklama geldi:

Değerli iş ortaklarımız,
Duymuş olabileceğiniz şekilde bazı WPP şirketlerinin IT sistemleri global siber saldırı altında. Kantar Şirketleri bu siber saldırıdan etkilenmemekle birlikte gerekli önlemleri alarak süreci güvenli şekilde geçirmeyi hedefliyor.

Şu anda müşteri veri güvenliği konusunda bir endişemiz bulunmuyor. Her şeyin hızla normale dönmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını ve ofislerimizin bugün kapalı olacağı bilgisini iletmek isterim.

Dear Partners,
As you may have seen, IT systems at a number of WPP companies, but not all, have been affected by the global cyber attack. We believe Kantar systems have not been impacted but continue to assess the situation and take appropriate precautionary measures. At this time, we have no indication that client data has been compromised. I would like to reassure you that everything is being done to return to normal operations as quickly as possible. In the meantime our offices will remain closed today.

Carmen Bohoyo

Kaynak: Hürriyet.com

İLGİLİ HABERLER