Sevgilisi olanların yüzde 39’u 14 Şubat’ta plan yapmak istemiyor!

 

Roamler Türkiye Sevgililer Günü’nü kutlamak hakkında detaylı bir araştırma yaptı. Raporda Sevgililer Günü planları hakkında insanların ikiye ayrıldığı görülüyor.

14 Şubat Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı:

Rivayete göre Roma İmparatoru II.Claudius ülkesini zalimce yöneten biridir.  İmparatorun en büyük problemi ise ordusunda savaşacak asker bulamaması. Bu sorunun nedenini erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmamaları olarak gören Claudius çareyi evlilikleri yasaklamakta bulur. Fakat Claudius zamanında yaşayan bir papaz olan Aziz Valentine gizlice gençleri evlendirmeye devam eder ve aşıkların buluşmalarına vesile olur. İmparator bir süre sonra bu durumu öğrenir ve Aziz Valentine’i idam ettirir. İşte birçok kişiye göre her yıl 14 Şubat’ta kutladığımız Sevgililer Günü böyle ortaya çıkar.

Günümüze döndüğümüzde ise hediye fuarlarının açıldığı, markaların bu özel gün için kampanyalarını hızlandırdığı, sevgililerin/eşlerin hediye telaşına girdikleri bir atmosferde bir Sevgililer Günü’ne doğru ilerliyoruz.  Peki,  tüketiciler Sevgililer Günü için neler düşünüyor? Ne program yapıyor? Ne hediye alıyor? Yoksa kutlamayı tercih etmiyor mu? Tüm bu soruların cevabını öğrenmek isteyen Roamler Türkiye, x kullanıcısı ile yaptığı araştırmada kullanıcılara Sevgililer Günü planları ile ilgili sorular yöneltiyor.

Öncelikle araştırmaya katılan kullanıcılara önümüzdeki 14 Şubat’ı kutlayıp kutlamayacakları soruluyor. Sonuçlar neredeyse yarı yarıya.

Buna göre;

-Katılımcıların yüzde 53 ünün Sevgililer Günü’nü kutlama gibi bir planı yok.

-Sevgililer Günü için bir planı olmayanların yüzde 52,5 ’inin herhangi bir ilişkisi bulunmuyor.

-Yüzde 39.5 lik bir kesim ise ilişkisi olduğu halde bu gün için herhangi bir plan yapmayı tercih etmiyor.

Araştırmanın geri kalanında sorular yalnızca Sevgililer Günü’nü kutlayacağını belirten katılımcılara yöneltiliyor. Sevgililer Günü için ilk seçenek sevgiliye/eşe hediye almak.  

-Sevgililer Günü için plan yapan katılımcıların yüzde 87,4’ü bir hediye alacak.

-Hediyeler yüzde 56,3 oranında erkek/kız arkadaşa alınırken eşine hediye alanların oranı yüzde 43,7.

Hediye almanın yanı sıra birlikte program yapmak da Sevgililer Günü için revaçta bir seçenek.

-Dışarıda yemeğe çıkmak yüzde 58  ile ilk tercihken evde program yapanların oranı yüzde 29,3. Yüzde 10.7’lik bir kesim ise bu özel günü tatile/seyahate giderek değerlendirmeyi planlıyor.

Bu sene 14 Şubat’ın hafta sonuna denk geldiği düşünülecek olursa tatil/seyahat planları daha sık yapılabilecek gibi.

-Seyahat/tatil planı yapanların yüzde 75’i gideceği yer, ulaşım, konaklama gibi kararları vermek için internetten araştırma yapıyor.

-Yüzde 25’i ise daha önceden gittiği bir yer seçerek oraya gideceğini ve kendi bilgilerinin yeterli olduğunu belirtiyor.

-Hediye alınacak olan kategorilerde en popüler cevap olarak giyim kategorisi göze çarpıyor (yüzde 25,9).

-İkinci kategori yüzde 18,8 ile takı/saat. Aşkın ve romantizmin simgelerinden çiçek yüzde yüzde 14,4ile bu kategorileri takip ediyor.

Hediye arayışı/alışverişi için ise online çok büyük pay sahibi olsa da hala mağazada ürünü görmek/dokunmak isteyenler çoğunlukta.

-Mağazaya giderek hediye arayan/alanların oranı yüzde 56.3  iken online sitelerin payı yüzde 41.4.

-Online siteler çiçek alışverişini çok kolaylaştırsa da çiçekçiler de yüzde 14,4’lik bir paya sahip durumda.

Bu Sevgililer Günü’nde de özellikle hediye alışverişleri pazarı çokça hareketlendirecek gibi.  Tüketiciyi doğru anlamak ve doğru iletişimi kurmak şüphesiz kazanan markaları belirleyecek.

İLGİLİ HABERLER