Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması’nın kazananları ödüllendirildi

Samsung’un öğrencilere bilimi sevdirerek onları yaratıcı düşünmeye ve yeni buluşlar yapmaya teşvik etmek üzere Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Oflaz Medya Grubu işbirliğiyle hayata geçirdiği “Samsung Geleceğin Mucitleri” bilim yarışmasının kazananları, The St. Regis İstanbul’da, 5 Aralık günü gerçekleştirilen törende ödüllendirildi.

“Dünyaya ilham ver, geleceği tasarla” vizyonu doğrultusunda, gençlerin ve çocukların yaratıcılığını geliştirmesine farklı projelerle destek veren Samsung, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Oflaz Medya Grubu işbirliğiyle düzenlediği “Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması”yla, bu yılın kazanan mucitlerini ödüllendirdi.

3 projenin sahiplerine verilen birçok ödülün yanı sıra, yarışmada finale kalan öğrenciler ve onlara rehberlik eden öğretmenlerine Samsung Galaxy Tab A hediye edildi.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim ve Samsung Electronics Dış İlişkiler Ülke Direktörü Dr. R. Erdem Erkul, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa ve Oflaz Medya Grubu Başkan Yardımcısı Esra Oflaz Güvenkaya ev sahipliğinde The St. Regis İstanbul’da düzenlenen  Ödül Törenine iş, sanat ve cemiyet dünyasından Mehmet Büyükekşi, İlber Ortaylı, Şükran Güzeliş, Gül Gölge Saygı, Pınar Altuğ, Ahu Orakçıoğlu, Ece Vahapoğlu, Emine Ün, Hamdi Alkan, Gül Ergi, İlkem Öztürk ve Hülya Eltemur gibi isimler katıldı.

İlk kez 2013 yılında hayata geçirilen ve Türkiye çapında ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin; çevre, enerji, sağlık ve teknoloji dallarında katılım gösterdiği yarışmaya bu yıl 430 başvuru yapıldı. Yapılan değerlendirme sonucunda belirlenen kazananlara ödülleri, 5 Aralık 2016 tarihinde düzenlenen törende takdim edildi. Bu güne kadar Samsung Geleceğin Mucitleri bilim yarışmasında 51 ilden 1483 proje yer aldı.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim ödül töreninde yaptığı konuşmada Samsung’un “Dünyaya ilham ver, geleceği tasarla” vizyonu doğrultusunda, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde çocuklara ve gençlere özel önem verdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Yakından tanık olduğumuz üzere, dünya yepyeni ve umut veren bir geleceğe doğru ilerliyor. Bilim ve teknoloji hayatlarımızı değiştiriyor, kolaylaştırıyor ve yaşam kalitemizi artırıyor. Biz de Samsung olarak bu değişimin en önemli unsurunun gençler ve çocuklar olduğuna inanıyoruz. Biliyoruz ki, yarınımızı şekillendirecek olanlar bugünün çocukları ve gençleridir. Türkiye, genç nüfusu, muazzam potansiyeli ile tüm dünyaya umut veren bir ülke. Yaratıcı Çocuklar Derneği ile birlikte sürdürdüğümüz ‘Samsung Geleceğin Mucitleri’ projesi, çocuklarımız ve gençlerimiz hakkında düşündüklerimizin ne kadar doğru olduğunu bize her sene gösteriyor. Yarışmada ortaya çıkan dahice fikirleri gördükçe bu projeye destek vermekten duyduğumuz mutluluk artıyor.”

Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa: “Samsung Geleceğin Mucitleri” bilim yarışması, çocukların hayal güçlerini kullanarak yaratıcılıklarını geliştirmek üzere gerçekleştirilen son derece önemli bir projedir. Bugünün dünyasında tek sürdürülebilir rekabet avantajı hem bireyler, hem şirketler, hem de ülkeler için yaratıcılıktır. Çocuklarımızın yaratıcılıklarını kullanarak ortaya koyacakları bilim ve teknoloji alanlarındaki yeni proje ve ürünlerin gelecekte insanlığa çeşitli alanlarda katkı sağlayacağına inanıyor, geleceğin mucitlerini şimdiden kutluyorum. Peter Drucker’in dediği gibi Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır. Samsung Electronics’e geleceğin şekillenmesindeki değerli katkılarından dolayı teşekkür ederiz.” dedi.

Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ise konuşmasında “Teknoloji ile bütünleşmiş bilimin yeryüzündeki yaşama giderek egemenlik kurduğu bir çağdayız. Teknoloji ”nasıl” sorusuna cevap ararken, bilim ”neden ” sorusunu cevaplamaya çalışır.    Her zaman söylediğim gibi Türkiye’nin daha çok bilime, daha çok bilimselliğe ve böylelikle daha çok teknolojik özgürlüğe ihtiyacı var. Geleceği belirleyecek asıl kuvvet, bilgi teknolojileri ve bu teknolojileri üreten akıllar olacaktır. Yaratıcı Çocuklar Derneği olarak bizlere her zaman destek olan teknoloji devi Samsung Electronics’e teşekkür eder, geleceğin mucitlerine sonsuz başarılar dilerim” dedi.

Oflaz Medya Başkan Yardımcısı Esra Oflaz Güvenkaya “Geçmişin söyleyecek yeni bir sözü yok. Her şey şu anda ve gelecekte, çocukların yaratıcılıklarının sınırı yok. Bizim yaptığımız, içlerinde olanı ortaya çıkarmaları için destek ve ilham vermek. Bu bağlamda icatlarını bir araya getirdik. Güzel yarınlar ve çağı yakalayan bir Türkiye için çalışmaya devam ediyoruz. Dünya gelişim ve innovasyon  ile şekilleniyor, ülkelerin kaderi artık bu şekilde belirleniyor .” dedi.

Kazanan projeler, Kidz TV’de videoları yayınlanan 10 finalist arasından geleceginmucitleri.com üzerinden halk oylaması sonuçları ve jüri değerlendirmesi neticesinde belirlendi.

2016-2017 Eğitim Öğretim yılında düzenlenen “Samsung Geleceğin Mucitleri” yarışmasına son katılım tarihi 20 Mart 2017’dir.

“Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması”nın Kazananları

Kazanan ve finale kalan projeler:

BİRİNCİ
Motokask
Dilek Öykü Ahraz
Efe Gündeğer
Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi / Niğde
Öğretmeni Ertuğrul Özar

İKİNCİ

Kutudaki Eczacım
Buğra Erginal

Ali İhsan Hayırlıoğlu Ortaokulu / İstanbul
Öğretmeni Meltem Daştan Özkan

ÜÇÜNCÜ
Güvenli Musluk
Ayşegül Çelik

Özel Bornova Bilim Doğa Ortaokulu / İzmir
Öğretmeni Sultan Çolak

MANSİYON ALANLAR
Isı ve Duman Sensörlü Yangın Söndürme Tüpü
Arda Düzyol

Özel Doğu Ataşehir Doğa Ortaokulu / İstanbul
Öğretmeni Pınar Dinç

Dikine Dönen Türbinli Küçük ve Basit Rüzgar Santrali
Mert Şentürk

Özel Doğu Ataşehir Doğa Ortaokulu / İstanbul
Öğretmeni Pınar Dinç

Saç Kurutma Havlusu
Duru Üçüncü
Özel Samsun Doğa Ortaokulu / Samsun
Öğretmeni Sıdıka Yalçın

ÖN ELEMEYİ GEÇENLER
Oku Bakayım
Can Yılmaz
Umut Alp
Özel Rota Ortaokulu / İzmir
Öğretmeni Erkan Özgüç

Bir Alt Bir Üst
Asude Fatma Gürkan
Fatmanur Demir
23 Nisan İmam Hatip Ortaokulu / Adana
Öğretmeni Yeliz Demir

Damar Bulma Cihazı
Duru Kınay
Özel Bilfen Çamlıca Ortaokulu / İstanbul
Öğretmeni Semra Özekes

Atklima
Berke Demirel
İrem Melek Toklucu
Özel Darüşşafaka Ortaokulu / İstanbul
Öğretmeni Serkan Aslan

 

İLGİLİ HABERLER