Sahte bankacılık e-postalarına dikkat!

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yürütülen Kaspersky Tüketici Güvenlik Riskleri anketine göre, kullanıcıların yaklaşık yüzde 30’u bankalardan gönderildiğini iddia ettikleri sahte e-postalar alıyor.

Çevrimiçi yapılan işlemler (e-bankacılık, e-ödeme sistemleri ve e-ticaret) yükselişini sürdürüyor. B2B International anketi, katılımcıların yüzde 95’inin çevrimiçi alışveriş yaptığını, yüzde 91’inin çevrimiçi bankacılık hizmetlerini ve yüzde 74’ünün e-ödeme sistemlerini kullandığını gösteriyor. Çevrimiçi kullanım arttıkça, kullanıcıların hesap bilgilerini ele geçirmeye çalışan dolandırıcılar da boş durmuyor. Kimlik avı; kredi kartı numaraları, çevrimiçi bankacılık hesaplarına oturum açma ve parola bilgileri gibi önemli gizli finansal verileri hedef alan çok sayıdaki zararlı saldırılardan yalnızca bir tanesi. Ankete göre, kullanıcıların yüzde 30’u sözde bir bankadan gelen ve sonradan sahte oldukları ortaya çıkan e-postalar aldığını belirtirken, yüzde 22’si de sözde çevrimiçi bir mağaza adına gönderilen şüpheli iletiler aldığını bildirdi. Ankete katılanların yüzde 10’u en az bir kez kredi kartı bilgilerini girmelerini isteyen şüpheli bir siteye otomatik olarak yönlendirildiğini iletti. Katılımcıların yaklaşık yüzde 6’sı, finansal bilgilerini bazı şüpheli sitelere girmiş olduklarını belirtti. Tüm bunlar, kimlik avcılığı yapan siber suçluların faaliyetlerine örnek olarak verildi. Katılımcıların yaklaşık yüzde 4’ü paralarını siber suçlulara kaptırdıklarını bildirmiş durumda. İstatistiksel olarak yüzde 4 nispeten küçük bir rakam gibi görünse de her yıl çok sayıda kullanıcının saldırıya uğradığı düşünüldüğünde küçük bir başarı oranının dahi büyük paralara karşılık geldiği ortaya çıkıyor.

Dolandırıcılıktan nasıl korunmalı?

Kaspersky Lab’ın gelişmiş koruma teknolojisi Güvenli Para, paranızı siber suçlulara karşı korumanıza yardımcı oluyor. Güvenli Para, kullanıcının çevrimiçi bankacılık veya alışveriş işlemi yaptığı her seferinde otomatik olarak devreye giren bir dizi özel koruma mekanizmasından oluşuyor. Özellikle, gelişmiş kimlik avından korunma teknolojisi, kullanıcıları finansal bilgilerini vermeleri için kandırmaya çalışan sahte web sitelerini algılıyor ve engelliyor. Güvenli Para, finansal işlemlere daha fazla koruma katmanı eklemek üzere, bankacılık veya e-ödeme sitelerinin güvenlik sertifikalarını doğruluyor. Özel güvenli tarayıcı modu, kullanıcının çevrimiçi faaliyetlerini zararlı saldırılara karşı koruyor. Güvenli Klavye ve Sanal Klavye teknolojileri, hassas verileri tuş kaydedicilere karşı koruyarak, parola ve kredi kartı bilgileri girilirken ele geçirilmelerini engelliyor. Buna ek olarak Güvenli Para, PC’ye yüklü uygulamaları denetleyen ve PC’ye virüs bulaşmasına izin verebilecek herhangi bir yazılım açığına karşı uyarı veren bir sistem de içeriyor. Birlikte çalışan bu teknolojiler, finansal tehditlere karşı sağladığı kapsamlı koruma ile çevrimiçi bankacılık ve ödeme işlemleri için maksimum seviyede koruma sunuyor.

İLGİLİ HABERLER