Rusya ve Yunanistan bu yıl seyahat tercihlerinde gözden düştü

 

Uçak biletlerinin ucuzlaması ve uygun fiyatlı gemi turları gibi fırsatlar Türkiye’den yurtdışına bilet satışlarını olumlu yönde etkiliyor. Ancak tercih edilen ülkeler 2016’nın ilk üç ayında, geçtiğimiz yıla göre farklılık gösteriyor.

Biletall, 1 Ocak – 31 Mart tarihleri arasındaki verilerini açıkladı. Rapora göre 2016’da otobüs, yurtiçi-yurtdışı uçak ve İDO olmak üzere 641 bin 156 adet bilet satıldı. Bilet satışı yapılan otobüs firmaları sayısını yıl başında 80’den 132’ye yükseldi ve 525 bin 891 adet otobüs bileti satıldı.

Şirketin CEO’su Yaşar Çelik, tüm dünyayı etkisi altına alan terör olayları ve ekonomik sıkıntılara rağmen özellikle yurtdışı için sattığı uçak biletlerinde geçen seneye oranla yüzde 54 artış olduğunu belirtti.

Rusya ve Yunanistan gözden düştü

Rusya ve Yunanistan bu yıl en çok tercih edilen rotalar arasına giremedi. Bakü, Erbil, Dusseldorf, Frankfurt, Beyrut, Münih, Köln ve Amsterdam satılan biletlerde en çok tercih edilen şehirler oldu. 2015 yılında İDO biletlerinin satışına başlayan. 2015’te 91 adet, 2016’da ise 3.811 adet İDO bileti satıldı.

İndirimli Uçak Biletleri, Otobüs Firmalarını Etkiliyor

Son 3 yılın ilk 3 ayına bakıldığında yurtiçi uçak biletlerinin fiyat ortalaması 150 TL ile 160 TL arasında değişirken otobüs biletlerinde bu duruma karşı ortalamada sadece 4 TL’lik bir fark oluştu. 2014’te ortalama otobüs bileti fiyatı 42 TL iken son iki yılda bu rakam 46 TL olarak ortaya çıktı. Yıl bazında bakıldığında otobüs firmaları filolarını yenilemelerine rağmen yüksek sezonda dahi bilet ücretlerinde gerekli artışı yapamıyor. Bu da gerek firmaların gerekse online bilet satan şirketlerin cirolarını doğrudan etkiliyor.

Biletall.com CEO’su Yaşar Çelik konuyla ilgili olarak “Ulaşım sektörü kendi içerisinde dinamikleri olan ve çok hızlı değişim gösteren bir sektör. Biletlerin internet üzerinden satıldığı online bilet pazarına birçok yeni firma katıldı. Rekabet üst düzeyde. Bu da her zaman kendini yenileme, hizmetlerini gözden geçirip eksiklikleri varsa giderme ihtiyacı doğuruyor. Henüz çağrı merkezlerimizden satışını gerçekleştirdiğimiz TCDD biletlerini yakında mobil ve web sitesine de entegre edeceğiz. Türkiye’de otobüs firmaları ile anlaşmalı olarak online bilet satışını başlatan Biletall ailesi olarak hasılat gelirlerinde geçen yıla göre yüzde 64, 2014’e göre yüzde 135 büyüme kaydettik. Yılsonunda 2 milyon otobüs, 1 milyon uçak, 245 bin İDO bileti ile 160 milyon TL ciro hedefliyoruz.”dedi.

İLGİLİ HABERLER