Reklam ajansında çalışsa anında işi kıvırabilecek 12 unutulmaz Yeşilçam karakteri

Her daim severek izlediğimiz Yeşilçam karakterleri biraraya gelip reklam ajansı kursa hangi karakter başkan, hangi karakter metin yazarı olurdu? Muhtemelen Türkiye’nin en sevilen reklam ajansı olacak olan hayali reklam ajansında hangi pozisyonda hangi karakter yer alabilir bakalım.

1- Sevdasından destan yaratan metin yazarı: Çiçek Abbas

“Aşk çekenin yol gidenin”

 

2- Sanatını dış görünüşüne yansıtan art direktör: Balıkçı Azize

Balıkçı Azize, renk renk sahip olduğu bereleri, kemik gözlükleri ve beşi bir yerde niteliğindeki kulaklıklarıyla sanatını görsele yansıtan art direktör olarak göreve başlıyor.

 

3- Uzaktan sevilen CEO: Mahmut Hoca

Mahmut Hoca disiplinlidir. Mahmut Hoca anlayışlıdır. Mahmut Hoca sigara içirtmez, okuldan kaçırtmaz. Mahmut Hoca öğrencilerinin sorunlarını dinler, okul müdürüyle aradaki bağlantı olur. Herkes çok sever ama herkes çok korkar. Kimsenin hakkında kötü söz söyleyebileceği bir şeyi yoktur Mahmut Hoca’ya karşı. Ama herkes bilir ki Mahmut Hoca karşına dikilirse korkudan tir tir titrersin. Uzaktan sevmelerin en güzel halidir.

 

4- Daha da uzaktan sevilen ajans başkanı: Faşo Ağa

Sözünün üzerine söz kondurmayan ajans başkanı bohu üzerine boh konulamayan Faşo Ağa oluyor. Hakkından anca Mahmut Hoca gelebilir.

 

5- Takımı bir arada tutmak için her yolu deneyen Group Head: Badi Ekrem

Birbirinden farklı sporları sınıfı için kendi üzerinde deneyen e tabi “başarılarıyla”  övünmekten pek bir keyif alan Body Ekrem Hababam Sınıfı’nın da haylazlıkları için seçtiği grup lideri. Böyle olunca ajansta Group Head olarak göreve başlıyor.

 

6- Hin fikirlerle kıvılcım yakan kreatif direktör: Güdük Necmi

İnek Şaban’a yapılan tüm şakalardan tutun sınavlarda yaratıcı kopya çekme yöntemlerine kadar pek çoklarına ilham veren Güdük Necmi, bütün hin fikirleri bünyesinde bulundurması ve eyleme dökmesiyle tam bir kreatif direktör.

7- Her mecranın dilinden konuşan sosyal medya yöneticisi: Dünyayı kurtaran adam

Sosyal medya yöneticisi sosyal medya kanallarının hepsine hakim olmak zorunda. Her kanal için farklı içerikler de geliştirmek lazım. Dünyayı Kurtaran Adam’a baktığımızda uzay yolculuğuna bilim kurgu/korku gibi başlayıp komediyle tamamlıyor. Biz inanıyoruz ki o bu görevden de başarıyla kalkacaktır. Tüm demografiye hitap eden içerikleri oluşturacak, markalarının başını öne eğmeyecektir.

 

8- İnsan Kaynakları: Hafize Ana

Hafize Ana okulun yemek temizlik işlerine bakan bir görevli aslında. Peki ya gerçekten öyle mi? Kahkahasının kulaklarımızda çınladığı Hafize Ana insana yapılan yatırımın en iyi örneği. Hababam Sınıfı da sevgisiyle bunun karşılığını veriyor. Böyle olunca da yeni İnsan Kaynakları yöneticimiz Hafize Ana.

 

9- Uzak Durmaya Dayanılamayan Müştem: Ayşecik 

Müşterinin karşısına ilk çıkan, müşterinin yanından son ayrılan insan, insanlarımız, müştemler. Ajans içinde müşterinin kimi zaman ağzı kimi zaman gözü kimi zaman da omzudur. Herkesle iletişim kuran Ayşecik de zenginle fakiri, köylüyle şehirliyi hatta dağılan aileyi bir sevgi çemberinde toplamasıyla bu mesleğin hakkını verir.

 

10- Önü Açık Stajyer: İnek Şaban

Ajansın hep itilen kakılan ve lüzumsuz işlerin ona yüklendiği ama hep sevgiden bunlar denilen kişileridir stajyerler. Aynı İnek Şaban gibi. 

 

11- Duruşuyla evi arabayı ürüne bastırtan reklam yüzü: Damat Ferit

Ajansımız tüm çalışanlarıyla hizmet vermeye hazır. Hatta ilk reklam filmi projesini bile tamamladı. Geriye reklamda oynayacak yüzü seçmek kaldı. Yakışıklılığı ve efendiliğiyle kadın erkek fark etmeden herkesi kendine hayran bırakan Damat Ferit’ten başkasıyla çalışmak bu ajansa yakışmaz.

 

12- Parmak hesaplı Muhasebe Müdürü: Himmet Ağabey

Ajans bu zengin kadroyla o kadar çok para kazandı ki bir muhasebe müdürü şart oldu. “Doguzbin doguzyuz dogsan sekiz, doguzbin doguzyuz dogsan doguz” diye saydığı altınlarla Himmet Ağabey bu iş için biçilmiş kaftan. 

 

Bonus

Prodüksiyonu ucuza kapatan yapımcı çocuk

 

Listenin gıf’lerinde Mehmet Demirel ve Şebnem Kuş’un birkaç sinemagrafı kullanılmıştır.

İLGİLİ HABERLER