Ramazan’da çevrimiçi alışverişe talep arttı

Criteo, Türkiye’de Ramazan ayı özelinde ‘Tüketici Alışveriş Tercihleri’ araştırması gerçekleştirdi. Yapılan araştırmada, korona virüs salgının başlangıcına kıyasla, katılımcıların %61’inin çevrimiçi platformlar üzerinden daha çok alışveriş yaptığı gözlemlendi. Özellikle Ramazan ayında çevrimiçi alışveriş yapılan kategorilerde, market, güzellik, bakım ve eve yemek servislerim ön plana çıkıyor.

Criteo, tüketici alışveriş tercihleri araştırmasını, 1,047 kişiyle Ramazan ayında,  gerçekleştirdi. Korona virüs salgını sebebiyle tüketicilerin nakit para yerine kredi kartı, mobil cüzdan ve diğer elektronik ödeme yöntemlerini tercih ettiğini gösteren araştırmada, banka ziyaretlerinde de yüzde 83 oranında bir azalma görüldü.

Katılımcıların, Ramazan dönemi ve sonrasındaki bir kaç ayda da market, bakım, elektronik, güzellik, oyuncak ve eve yemek servisleri kategorilerinde daha sıklıkta çevrimiçi alışveriş ve harcama yapacakları analiz edildi. %50’den fazla katılımcının Ramazan Bayramı hediyelerini de çevrimiçi platformlardan satın almayı planladığını gösteren araştırmada, 25-38 yaş aralığındaki tüketicilerin hediyeleri için 600 TL bütçe ayırmayı planladığı gözlemlendi. Türkiye’de çevrimiçi platformlarda en çok tercih edilen hediye kategorileri ise giyim, parfüm, bakım ve güzellik ürünleri.

Araştırmayı yorumlayan Gelişen Pazarlar (Türkiye, Doğu Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Afrika) Bölge Direktörü Murat Kalafat şunları söyledi: Korona Virüs’ün etkilerini her alanda hissettiğimiz bu günleri hep birlikte yaşamaktayız. Bir çok sektörün çevrimiçi platformlara yöneldiği bu günlerde dijital ödeme yöntemine geçişimizde kaçınılmaz oldu. Yaptığımız araştırmada, nakidin yerini kredi kartı, mobil cüzdan ve diğer elektronik ödeme yöntemlerine bıraktığını görüyoruz. Türkiye geleneksel olarak nakit para kullanımını tercih eden bir ülke olmasına rağmen, güvenlik ve hijyen koşulları nedeniyle dijital ödeme yöntemlerini kullanmaya başladı. Tüketicilerin Korona Virüs yayılacağı endişesi ile nakit para kullanımını tercih etmemesi, yalnızca ticarette değil aynı zamanda dijital finans tekliflerinde de büyük bir etki yaratacak. Dijital ödemelerin bu şekilde benimsenmesi, geri dönüşü olmayan ve pandemi sonrasında da devam edecek kültürel bir değişime neden oluyor. Artık şirketler, uzun vadede değişen ödeme yöntemlerinin tüketici davranışları üzerindeki etkisini incelemeli.”

Korona Virüs endişesiyle tüketiciler, alışverişlerinde nakit ödeme opsiyonunun olmasına rağmen temassız ödeme yöntemlerini tercih ediyor. Güzellik, bakım, oyun, oyuncak, elektronik, giyim, aksesuar, dekorasyon, taksi ve yemek servisleri kategorilerinde yapılan alışverişlerin %75’inin kredi kartı ile yapıldığı görülüyor. Mobil cüzdan ve diğer elektronik ödeme yöntemlerinde ise bu oran %67.

Türkiye Criteo Ramazan Araştırması Hakkında

Bu sonuçlar Türkiye genelinde 27 Nisan ve  2 Mayıs tarihleri arasında 1,047 katılımcı ile yapılmış olan çevrimiçi anketten yola çıkılarak hazırlanmıştır. Criteo, Ramazan boyunca tüketici alışverişi tercihleri ​​hakkındaki en son bilgileri ortaya çıkarmak amacıyla Qualtrics ve Lucid ile ortaklaşa olarak gerçekleştirmiştir.

İLGİLİ HABERLER