Pazarlamada Baby Boomers kuşağını kazanmanın 5 yolu

X, Y, Z kuşağı derken interneti aktif kullanan çok önemli bir kuşak göz ardı ediliyor; Baby Boomers…

Her kuşağın tüketim alışkanlıkları, internette dikkatlerini çeken noktalar ve güven algıları farklıdır. Hedef kitleniz içine 1946-1964 arası doğmuş olan Baby Boomers kuşağını da eklemek istiyorsanız aşağıdaki maddeleri takip etmeniz faydalı olacaktır.

baby boomers

Yapılan bir araştırmaya göre; 50-59 yaş aralığındaki kişilerin yüzde 73’ü, 60-69 yaş aralığındaki kişilerin ise yüzde 54’ü akıllı telefon kullanıyor.

 1. İçerik dizaynı
  İçerik dizaynınıza özen göstermeniz gerekiyor. İlk yapmanız gereken yazı fontunuzu belirlemeniz. Baby Boomer’ların çoğunluğu dizüstü bilgisayar yerine akıllı telefon ve tabletleri tercih ediyor. Bu yüzden yazı fontunuzun mobil cihazlarda nasıl göründüğünü mutlaka kontrol etmelisiniz. Sade ve okunması rahat olan bir font kullandığınıza mutlaka emin olun.
 2. Kısaltmalardan kaçının
  Baby Boomer’lar tecrübeli bir kuşak olsalar da onların her şeyi bildikleri yanılgısına düşmeyin. Eğer içeriğinizde kısaltma ya da teknik terim kullandıysanız mutlaka kitlenizin anlayacağı dilde açıklamalar yapın. İçeriğinizin tam olarak anlaşıldığına emin olun. Aksi halde kullandığınız terimler sadece kafa karışıklığı yaratacaktır.
 3. Dikkat çekici başlık
  Bu kuşağın insanı basit tuzaklara düşüp, her manşete tıklamazlar. İçeriğiniz neyle ilgiliyse daha ön plana çıkaran daha açıklayıcı manşetler kullanın, bu şekilde daha zeki bir kitleyi kendinize çekmiş olursunuz. Örneğin: Bill Gates’ten iş hayatı tavsiyeleri. 7 tip restoran sahibi….
 4. Facebook’u tercih edin
  İçeriklerinizi daha çok Facebook için üretin çünkü araştırmaya göre Baby Boomer’ların yüzde 90’ı Facebook’u Instagram’a tercih ediyor. Ayrıca bu kuşağın yüzde 50’si hashtag kullanmadıklarını ifade ediyor, bu yüzden içeriklerinizde çok fazla hashtag kullanmamaya dikkat edin.
 5. Daha çok video içerik
  Baby Boomer kuşağı hem yazı, hem de video içeriklerle ilgileniyorlar. Ürettiğiniz içeriklerde çeşitliliği sağlamanız sizin lehinize olacaktır. Yazılı bir içeriğinizi alakalı bir video hazırlayarak destekleyebilirsiniz veya örneklendirmeleri video ile yapabilirsiniz. Ürünlerinizi, sadece açıklayıcı bir video ile de sunabilirsiniz.

Unutmayın hedef kitlesi belirlediğiniz aktif internet kullancısı Baby Boomer’lar eğitimli ve tecrübeli bir kitle, onları acemi kategorisine koymayın. Pazarlamada bireyselliğe gitmek, genel hedef kitlesi içinde kişileri analiz etmek, onların tercihlerine göre hizmet sunmak da sizi ön plana çıkaracaktır. Burada Email kullanarak kitlenize ulaşmak, mail attığınız kullanıcıların kimler olduğunu öğrenmek size avantaj sağlayacaktır. Baby Boomers kuşağı güvene ve samimiyete önem verirler.

Kaynak: Entrepreneur

İLGİLİ HABERLER