Pandemiye genç bakış

Pandemi dönemi herkeste bambaşka etkiler yaratırken, bu etkiler hemen her yerde yetişkinlerin perspektifiyle ve kendi problemleri üzerinden konuşuldu. Ebeveynler “Çocuklar evde çok sıkıldı” ya da “Uzaktan eğitim çok verimsiz” derken gençlerin pandemiye bakışı gündemde yer edinememişti. Araştırma Şirketi Areda Survey, 20 yaş altı gençlerin yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde neler hissettiğini araştırdı. Yapılan araştırmaya göre gençler en çok dışarda özgürce dolaşmayı ve arkadaşlarını özlerken, online eğitim sınıfta kaldı diyor.

14 Mayıs 2020 tarihleri arasında bin 369 gencin katıldığı araştırmada katılımcılara karantina döneminde geçirdikleri vakitten, online eğitime kadar çok sayıda soru yöneltildi ve dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

Sürekli aynı şeyleri yapmak gençlerin psikolojisini kötü etkiledi

“Sokağa çıkma yasağı hayatınızı nasıl etkiledi?” sorusunun yöneltildiği gençlerin yüzde 66,6’sı evde durmaktan çok sıkılırken, yüzde 66,1’i sürekli aynı şeyleri yapmanın psikolojilerini bozduğunu belirtti. Aynı zamanda yüzde 64,1’i ise, “Genç bir birey olarak hareketsiz kalmak beni yordu” yanıtını verdi.

“Dışarıda özgürce dolaşmayı özledik”

“Koronavirüs salgın süreci boyunca en çok neleri özlediniz?” diye sorulan araştırmada “Dışarıda özgürce dolaşabilmeyi” yanıtı yüzde 73,9 oranla en çok özlenen şeylerin başında yer aldı. Listede yüzde 72,4 ile ikinci sırada, “Arkadaşlarımla vakit geçirmeyi”, yüzde 49,8 ile “Sevdiklerimle kucaklaşmayı ve sarılmayı” ve yüzde 45 ile “Kafe ve restoranlara gitmeyi” yanıtları öne çıktı.

Gençler “dijital karantina”da

“Covid-19 salgını öncesini göz önünde bulundurduğunuzda evdeki zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz?” sorusunda gençlerin ilk üç cevabı da “dijital” oldu. Anket sonuçlarına göre gençler pandemi öncesine kıyasla sosyal medyada yüzde 70 oranında daha fazla vakit geçirdiğini, yüzde 57 oranında daha çok oyun oynadığını ve yüzde 56 oranında ücretli film dizi izlediğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı gençlerin güvenini kazandı

Araştırmada sorulan “Sağlık Bakanlığı’nın, koronavirüs salgını ile ilgili süreç yönetimini başarılı buluyor musunuz?” sorusuna yüzde 86,9 “Evet”, yüzde 13,1 “Hayır” yanıtını verdi.

Online eğitim sınıfta kaldı

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle sınıf ortamındaki eğitimlerin ertelenmesi, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) dijital ortamda uzaktan eğitim çalışmaları gençler tarafından beğenilmedi. 20 yaş altı öğrenci gençlerin yüzde 69,6’sı Pandemi döneminde internet üzerinden uygulanan eğitim sisteminden memnun değilken, yüzde 45,9’u internet üzerinden verilen eğitimi başarısız, yüzde 29,1’i ne başarılı ne başarısız bulduğunu ifade etti.

 

İLGİLİ HABERLER