Oyun bağımlılığı resmen “hastalık” olarak kabul edildi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dün yaptığı açıklamada oyun bağımlılığını hastalık olarak nitelendirdiğini açıkladı. Uluslararası Hastalıklar Listesi’ne yaptığı son değişikliğin en dikkat çeken iki maddesi “tehlikeli boyutlarda oyun oynama” ve “oyun rahatsızlığı” oldu. Bu durum oyun bağımlılığını Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul ettiği diğer bağımlılıklarla aynı kefeye koyuyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün “tehlikeli boyutlarda oyun oynama” ifadesi şu şekilde:

“Tehlikeli boyutlarda oyun oynama, çevrimiçi ya da çevrimdışı oyun oynamaya yönelik belli bir eğilimi gösteriyor. Kişinin kendisine ya da etrafındakilere fiziksel veya mental sağlık sonuçlarına yol açma riskini artırıyor.”

“Oyun rahatsızlığı” maddesi ise şu şekilde:

“Oyun rahatsızlığı, çevrimiçi veya çevrimdışı olabilen, şu şekilde tezahür eden, kalıcı veya tekrarlanan oyun davranışları kalıpları ile karakterize edilir: 1) oyun oynama üzerinde kontrol bozukluğu (başlangıç, frekans, yoğunluk, süre, sonlandırma, bağlam); 2) oyunlara temel ihtiyaçlar ve günlük faaliyetlerden daha fazla öncelik verilmesi; ve 3) olumsuz sonuçların oluşmasına rağmen oyunun devam ettirilmesi veya artırılması.”

Dünya Sağlık Örgütü’nün cesur kararına tepkiler gecikmedi. ABD’nin en büyük oyun lobilerinden Entertainment Software Association, oyun bağımlılığına dair yapılan açıklamada bazı revizyonlar talep etti.

Kaynak: Eurogamer

 

 

 

İLGİLİ HABERLER