Orta Doğu’da mobil dönem

Mobil teknoloji markası Monitise (LSE: MONI), Orta Doğu pazarındaki cep telefonu kullanım oranları ve mobil ödemelerle ilgili bir infografik hazırladı. Dijital bankacılık işlemlerinden online alışverişe kadar Orta Doğu ülkelerinin cep telefonu alışkanlıklarını gösteren araştırma, yüzde 180 cep telefonu kullanım yaygınlığına sahip olan Körfez Arap Ülkeleri’nin potansiyelini ortaya çıkarıyor.

İnfografiğin ilk bölümünde yer alan Orta Doğu’daki cep telefonu kullanımına dair rakamlar, Körfez Arap Ülkeleri’nin yüzde 180’lik oran ile atağa geçtiğini ve yüzde 78’lik oran ile sınırlı kalan Asya’nın yükselen devi Çin’i kat be kat geride bıraktığını gösteriyor. Mobil yazılım ve uygulama sektörünün Orta Doğu’daki mevcut potansiyelini açığa çıkaran bu oran, yakın zamanda bölgeyi hem girişimciler hem de yatırımcılar için cazip bir mobil teknoloji merkezine dönüştürecek güce sahip.

Ortadoğu’daki cep telefonu alışkanlıklarını mobil alışveriş, mobil ödeme ve mobil bankacılık ekseninde inceleyen infografik, Suudi Arabistan’da cep telefonu kullanıcılarının yarısının bankacılık ve diğer finansal işlemlerini cep telefonu üzerinden yaptığını ortaya koyuyor. Türkiye ise, yüzde 45’lik bir oranla, yüzde 47’lik orana sahip Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) takip ediyor.

Her iki akıllı cep telefonundan birinde bankacılık işlemlerinin yapıldığı Suudi Arabistan, mobil ödeme ve mobil alışveriş konusunda ise biraz daha çekimser davrandığı için bu kategoride son sıraya yerleşerek liderliğini Türkiye’ye kaptırıyor. Türkiye ise, akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 62’sinin mobil ödeme, yüzde 43’ünün de mobil alışveriş yaptığı bir ülke olarak özellikle bankacılık ve perakende sektörleri için kaçırılmaması gereken fırsatlar sunuyor.

Akıllı telefon sahiplerinin kredi kartı ve banka kartı ile yaptığı mobil ödemelerde ise Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yarışır halde. Bu kategoride Türkiye yüzde 62 ile yüzde 55’lik BAE’ni geçerken, Suudi Arabistan’ın kredi kartı ve banka kartıyla ödemede oranı yüzde 15 ile sınırlı kalıyor.

Geleceğe dair öngörülerde bulunan infografiğe göre, Orta Doğu’daki cep telefonu tüketicileri yeni ödeme teknolojilerine açık. Her beş kişiden dördü, gelecekte nakit ya da kart kullanmadan ödeme yapma fikrini benimserken, gelecekte cep telefonları üzerinden daha fazla alışveriş yapacağını düşünen akıllı telefon kullanıcılarının BAE’deki oranı yüzde 44’lere ulaşıyor. Bu rakam, Suudi Arabistan’da yüzde 25’lerde kalıyor.

İLGİLİ HABERLER