Online mecrada etkili içeriğin 5 adımı

Yapageldiklerinizi en iyi anlatacak olan yine kendinizsiniz. Günümüz koşullarında rekabet avantajı, farkındalık ve farklılık yaratan da yine siz olacaksınız. Şirketinizin mecralarını en etkili şekilde kullanmak, en uygun içeriği hazırlamak giderek önem kazanıyor. Bu nedenledir ki içerik pazarlaması şimdilerde her zamankinden daha önemli. Peki, online içeriklerinizi dikkat çekici hale getirip okunur kılmak üzere neler yapabilirsiniz?

Buyurun online içeriklerinizde dikkat etmeniz gereken 5 ipucu:

• Hedef kitlenizi tanıyın: Elbette bu pazarlamacılar için yeni bir kavram değil. Hedef kitlenizi anlamıyor ve tanımıyorsanız, onlar için nasıl bir içerik hazırlayabilirsiniz? Öncelikle hedef kitlenizi profilleyin, pazar araştırmalarına sıklıkla bakın ve dijital varlıklarınızın trafiğini nereden, ne zaman, ne için aldığına dair ayrıntılarıyla analiz edin. Kitlenizin gerçekten neye önem verdiğini anlayın.

• Kelimeler düşündüğünüzden daha çok şey söyler; dikkatlice seçin: İçeriklerin gündelik bir dille basitleştirilmiş olmasına anlaşılır hale geldiği anlamına gelmez. Unutmayın ki seçtiğiniz her kelime markanızı temsil eder. Kısa ve öz anlatımlar seçin. İyi bir içerik edilgen değil etkendir. Etkileşim yaratmaya davet eder. Karmaşık bir kavram seti değil, okuyucu dostu bir dil kullanın. İçeriğinizin jenerik değil, kitleniz için tasarlanmış olmasına dikkat edin.

• Düz ve uzun yazıları unutun: Online içerikte okurlarınız uzunluk için size ekstra puan vermez. En iyi içerikçiler okuyucularının bir sayfayı nasıl görüntülediğini bilir. İyi okuyucuların her kelimeyi okumak yerine gözden geçirerek hızlı bir tarama yaptığını anlar. Biliniz ki dopdolu bir paragraf, madde madde hazırlanmış bir önemli noktalar listesiyle asla rekabet edemez.

• Yazılar arasındaki etkileşimi daha baştan tasarlayın: Sitedeki diğer sayfalara veya ilgili sitelere götüren köpru bağlantılar önemlidir. Hyperlink‘ler okuyucularınızı sitenizle etkileşime girmeye teşvik etmenin harika bir yoludur, ancak yazma sürecine sonradan eklenemezler. Bu linkleme baskı yaratır ve yazarların önceden tasarlamadan yazdığı yazılarda yapılan en yaygın hatalardan biridir. Online içerik üreticileri yazılarının genel bir stratejinin parçası olması için bağlantıları göz önünde bulundurmalı ve sayfaları buna göre planlayıp yazıya dökmelidir.

• Anahtar kelimeleri veya anahtar ifadeleri kullanın: Başarılı pazarlama profesyonelleri kelimelerini dikkatlice seçmeyi bilir. Bu beceri online dünyada yeni bir anlam daha kazanıyor. Online içerik üreticileri Google’ın ve diğer arama motorlarının üretilen içeriği nasıl aradığını ve sıraladığını bilmek durumundalar. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) eğitimi bu beceriyi kazandırır. Sayfa başlığında anahtar sözcükler önemlidir. Anahtar kelimelerin etkili şekilde nasıl kullanılacağını öğrenmek önemlidir, ancak daha da önemlisi, müşterilerinizin anahtar kelimeleri nasıl kullandıklarını anlamaktır. Müşterilerinizin ve okurlarınızın arama motorlarını nasıl kullandığını, hangi kavram setlerini araştırdığını bilin ve başlıklarınızda yer verin.

Kaynak: Content Marketing Institute

İLGİLİ HABERLER