Onlarınki yatırım değil, spor aşkı…

Real Madrid, LA Clippers, Manchester City, Paris Saint Germain, Chelsea, Monaco… Bu kulüplerin son yıllardaki başarısının ardında milyarder iş adamlarının yatırımları yatıyor. Bu insanla iş dünyasındaki başarılarını satın aldıkları spor takımlarında da gösterdiler. Bazıları hayran oldukları takımların borçlarını kapatırken bazıları tüm birikimlerini kulüpleri için harcadı….

İşte sadece desteklemeyip o kulübü satın alan milyarder iş adamları..

Florentino Perez – Real Madrid

florentino-perez-real-madrid-president_3380461 Eski politikacı olan ve doğduğu ilk günden beri içindeki Real Madrid aşkını ile getiren Flirentio Perez bu tutkusunu kulübüne yaptığı işlerle kanıtladı. 56 yaşındaki Perez bu sevgisini, Kulübün 300 milyon euroluk borcunu kapatarak gösterdi. Şu anda Real Madrid’in mevcut başkanı ve CEO’su.

Roman Abramoviç – Chelsea

roman-abramovich

İngiltere ekiplerinden Chelsea Kulübünü satın alarak, büyük bir kulüp haline getiren Rus iş adamı Roman Abramoviç’in enerji şirketi bulunuyor. 37 yaşındaki iş adamı 2003 yılında kulübün kontrol hisselerini satın aldı. O dönem İngiliz Kulübün 83 milyon euroluk borcunu kapatan Abramoviç, kulüp için günümüze kadar 587 milyon sterlinlik yatırım yaptığını açıkladı.

Steve Ballmer – LA Clippers

at-la-clippers-steve-ballmer-prizes-team-tested-by-adversity-2014-9

Daha önce Microsoft’un CEO’su olan ünlü iş adamı Steve Balmer 2014 yılında NBA takımlarından LA Clippers kulübünü 2, 1 milyar dolara satın aldı.

Şeyh Mansur bin Zayed El Nahyan- Manchester City

m.city

Premier Lig kulüplerinden Manchester City’yi 2008 yılında satın alan 5 milyar dolar servete sahip Arap milyarder Şeyh Mansur bin Zayed El Nahyan ise o döneme kadar ligde genelde orta sıralarda yer alan İngiliz temsilcisinin yeniden yapılanmasını sağladı.

Nasır El-Halifi – Paris Saint Germain

psg

Fransa ekiplerinden Paris Saint Germain 2011’de satın alan Katarlı iş adamı Nasır El-Halifi geçtiğimiz sene kulübüne olan yatırımlarıyla konuşuldu. beIN Media Group CEO’su olan iş adamı aynı zamanda eski profesyonel bir tenis oyuncusu.

Dietrich Mateschitz – Red Bull Racing

Red-Bull-owner-Dietrich-Mateschitz

Red Bull şirketinin sahibi ve kurucusu olan Dietrich Mateschitz 13 milyar dolarlık serveti bulunuyor.  Ünlü iş adamı  Kasım 2004’te Formula 1 ekiplerinden Jaguar Racing’i satın aldı ve adını Red Bull Racing olarak değiştirdi.

Michael Jordan – Charlotte Hornets

Adsız

Basketbol deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan NBA’in efsanevi oyuncusu Michael Jordan, 2010 yılında NBA ekiplerinden Charlotte Hornets’i satın aldı.

Dmitry Rybolovlev- Monaco

400x-1

Monaco’nun Başkanı Rus Dmitry Rybolovlev,  2011’de kulübün hisselerinin üçte ikisini satın alarak, geçmişi başarılarla dolu Fransa temsilcisini yeniden eski günlerine döndürdü. Forbes’a göre 9 milyar doların üzerinde bir servete sahip Rus iş adamı, aynı zamanda ülkesinde birçok kurum ile tarihi ve dini yapıların yeniden onarılmasına yardım eden bir hayırsever olarak biliniyor.

Bonus

Ziya Eren – Crawley Town

ziya eren

Eski Kayseri Erciyes kulübünün başkanı alan Kayserili iş adamı Ziya Eren, 2016’da İngiltere 4.Lig ekiplerinden Charley Town kulübünü 4 milyon euroya satın aldı.

İLGİLİ HABERLER