Olimpiyat finalinde Türk sesi

Basketbol anonsörlüğüne 2002 yılında başlayan ve kariyerinde bugüne kadar yaklaşık 900 maç anons eden Olimpiyat Oyunları tarihindeki ilk Türk anonsör Mustafa Özben, Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar bronz ve erkekler altın madalya karşılaşmalarını büyük bir heyecanla bekliyor.  Aralık 2010 tarihinde Olimpiyat Oyunları Yerel Organizasyon Komitesi’ne başvurusunu yapan ve uzun bir değerlendirme süreci sonrasında Olimpiyat Oyunları’nda basketbol karşılaşmalarında salon içi anonsları yapan 3 anonsçudan biri olmaya hak kazanan Özben, Londra 2012’de gruplarda oynanan 60 karşılaşmanın 24’ünde anonslarıyla karşılaşmalara renk kattı. Erkeklerde Brezilya-Arjantin ve ABD-Avustralya çeyrek final maçlarında görev yapan Özben, kadınlarda Fransa-Rusya yarı final mücadelesinde de mikrofon başındaydı.  Yerel Organizasyon Komitesi tarafından Arjantin-ABD yarı final mücadelesinde görevlendirilen anonsöre Avustralya-Rusya arasında oynanacak kadınlar BRONZ MADALYA ve ABD-İspanya erkekler ALTIN MADALYA karşılaşmalarında da görev verildi. Ülkemizde düzenlenen 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nda Türkiye-ABD arasında oynanan Altın Madalya karşılaşmasında da salon içi anonsları yapan ve madalya törenini sunan Özben, bu gelişmeyle birlikte kariyerinde yeni bir sayfa açmış oldu. Özben kariyerinde ulaştığı bu önemli noktayla ilgili şunları söyledi: “Bugüne kadar basketbol anonsörlüğü konusunda koyduğum hedeflere birer birer ulaştım. Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’nda görev yapmak ve ülkemi temsil etmek bir Türk olarak büyük gurur. Yerel Organizasyon Komitesi ve FIBA yetkilileri buradaki performansımdan duydukları memnuniyet sonucunda kadınlar bronz ve erkekler altın madalya maçlarında mikrofonu bana emanet etmeye karar verdiler. Kariyerim açısından ‘zirve’ olarak nitelendirebileceğim bir gelişme. Ancak hedeflerim daha bitmedi!”
Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık mezunu olan Mustafa Özben, bir yandan konferans tercümanlığını da sürdürüyor. 12 yıldır çeşitli organizasyonlarda sunuculuk yapan Mustafa
Özben’in en büyük arzularında biri bu ‘başarı öyküsünü’ kurumlar ve bireylerle paylaşmak. Özben sözlerini şöyle sürdürdü: “Olimpiyat Oyunları tarihindeki ilk Türk anonsör olarak çok önemli bir başarıya imza attığımı düşünüyorum. Görev aldığım ilk Olimpiyat Oyunları’nda ise finalde sesimle var olmak bir başka büyük onur. Bu başarı öyküsünü yazmak kolay olmadı. Ancak ben yetenekleri ve birikimleri doğrultusunda hedefler belirleyip o yönde ilerleyen insanların mutlaka başarılı olacakları inancıyla bu yola çıktım. Bir Türk genci olarak işinizi tutkuyla yaptığınızda neleri başarabileceğiniz konusunda umarım iyi bir örnek olmuşumdur. Bu başarı, beni her zaman destekleyen ailemin eseridir. ” 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar basketbolda BRONZ madalya karşılaşması 11 Ağustos Cumartesi günü TSİ 19.00’da, erkekler ALTIN madalya karşılaşması ise 12 Ağustos Pazar günü TSİ 17.00’de başlayacak. 

İLGİLİ HABERLER