Netflix’in eski yetenek avcısı McCord: Ofisteki etkisiz elemanı hemen kovun!

Netflix’in eski Yetenek Müdürü Patty McCord, yeni yayına giren “Powerful” kitabında yöneticilerin her elemanı için 6 aylık senaryolar çizmesi gerektiğini belirtirken efektif olmayan elemanların gönderilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Ünlü VOD markasında 1998 yılından 2012 yılına kadar Chief Talent Officer olarak çalışan Patrick McCord, pazarlama sunumlarında sıkça adı geçen Netflix’in Kültür Masası’nı CEO Reed Hastings’le beraber inşa etti. Şimdilerde kendi kurduğu danışmanlık işiyle uğraşan McCord, yöneticiler için tavsiye kitabı niteliğindeki “Powerful: Building a Culture of Freedom and Responsibility” adlı kitabıyla adından sıkça söz ettiriyor.

Kitapta en tartışmalı ifadelerden biri, şu anda sahip olduğunuz ekibin gelecekte beraber çalışmanız gereken ekip olmayabileceği. Ayrıca bir yöneticinin amacı mümkün olan en iyi ekibi oluşturmak olduğundan hangi çalışanın devam etmesi ve hangisinin gönderilmesi konusunda bazı zor kararlar vermek zorunda kalabilirsiniz.

Bu amaçla McCord, “altı aylık egzersiz” olarak adlandırabileceğiniz bir strateji öneriyor. İşte McCord’un düzenli olarak uygulamanız gerektiğini önerdiği o egzersizler…

  1. “Ekibinizin henüz yapamadığı, ancak 6 ay sonra yapacağı şeyleri not alın.” Ekibin hazırladığı bir ürün ya da elde etmeyi planladığı ciro olabilir.
  2. “İşlerin şu anki şekliyle farklı şekilde nasıl yapılabileceğini düşünün.” Kendinizi ofiste dolaşırken hayal edin; belki daha fazla iş birliği veya daha az toplantı olabilir.
  3. “Bunların gerçekleşmesi için insanların nasıl yapılacağını bilmeleri gerekir” diye düşünün. Teknik bilgi veya pazarlık becerisi olabilir.

Şimdi zor kısmı geliyor: Mevcut ekibiniz gereken bilgi, beceriye ve tecrübeye sahip mi?

Değilse işi kotaracak kişileri getirebilir, hatta mevcut takım üyelerinizden bazılarını değiştirebilirsiniz.

Business Insider’a verdiği röportajda McCord, şirketlerin misyonlarının “şirketinizde çözmeniz gereken sorunları çözmek için en iyi insanları seçmek ve daha sonra bu ekiplerin her zaman bu tür insanlardan oluştuğundan emin olmaları gerektiğini” söylüyor ve ekliyor, “en iyi demek aynı kişiler demek değil.”

netflix and work

Netflix’te yalnızca en iyi çalışanlar korunuyor

McCord gittiğinden beri Netflix, yönetim uygulamalarını çok fazla değiştirmiş gibi görünmüyor.

Web sitesinde yer alan “Kültür” bölümünde Netflix, “yalnızca son derece etkili kişileri” bulundurduğunu açıklıyor: “Bir rüya takımında başarılı olmak, emek için değil, etkili olmaktır. ‘A’ çabalanmasına karşın sürdürülen ‘B’ performansı, cömert ve saygın bir tazminat paketi almanızla sonuçlanır.”

Netflix’in Patty McCord ile 2013 yılında yollarını ayırdığını da belirtelim.

Netflix’ten ayrıldıktan sonra kariyerinde emin adımlarla devam ettiğini belirten McCord bu durumu, “Ben yarattığım kültürün nihai sonucuyum” diye açıklıyor. “Bir aile kurmuyorsunuz, bir ekip kuruyorsunuz” diyen McCord, yöneticilerin elemanlarının kariyer geçmişinden sorumlu olmadığının altını çiziyor.

İLGİLİ HABERLER