Netflix virüs nedeniyle yayın kalitesini düşürüyor

Netflix tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle yayın kalitesini düşürüyor. Marka bu sayede internet trafiğinin yüzde 25 azalacağını belirtiyor.

Web Tekno’dan Gürhan Kulaklı’nın haberine göre, herkesin evlerinde olduğu durumlarda Netflix’ten yüksek çözünürlüklü film izleyerek zaman geçiren milyonlarca insan, internet ağlarına fazla yüklenerek iletişim konusunda bazı sorunlara yol açabiliyorlar. Bu da internetin yoğunlukla kullanıldığı platformlara sorumluluk getiriyor. Koronavirüs kaynaklı karantina süreçlerinin ardından yüzde 50 oranında trafik artışı elde eden Netflix, bugün yaptığı resmi açıklamayla tüm Avrupa genelinde yayın kalitesini yüzde 25 azaltacağını duyurdu.

 “Karar ağ trafiğini yüzde 25 azaltacak”

1 ay boyunca sürmesi beklenen bu durumun Türkiye için de geçerli olması bekleniyor. The Verge’e açıklama yapan Netflix sözcüs açıklamasında, “Avrupa genelinde 30 gün boyunca bitrateleri düşürme kararı aldık. Bu kararın Avrupa ağlarındaki trafiği yüzde 25 azaltacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte tüm kullanıcılarımıza yüksek kalitede servis sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Talep Avrupa Birliği’nden geldi

Avrupa Birliği İç Pazar ve Hizmetler Temsilcisi Thierry Breton, dün Netflix CEO’su Reed Hastings ile yaptığı bir görüşmede, koronavirüs salgını devam ederken internet stabilitesini korumak için Netflix’in video kalitesini düşürmesini istemişti. Breton, Netflix dışında YouTube gibi platformların da video kalitelerini belirli bir süre için düşürmelerini istedi.

İLGİLİ HABERLER