National Geographic’in yeni serisi “Salgın” Zorlu’da açılan laboratuvarla tanıtıldı

1989 yılında ABD’de bir araştırma merkezinde ortaya çıkan ölümcül Ebola virüsünü kontrol altına almayı başaran ve büyük bir salgına engel olan ekibin gerçek hikayesini anlatan mini seri Salgın, National Geographic yayınından önce Zorlu AVM’de kurulan bir laboratuvarla tanıtıldı.  

Seride Ebola virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla çalışmaların yapıldığı laboratuvarın bir benzeri belgesele dikkat çekmek için Zorlu AVM’de kuruldu. Ziyaretçiler, seriden bir kesiti  İstanbul’un en merkezi alışveriş merkezlerinden birinde deneyimle fırsatı elde etti. “Salgın” laboratuvarıyla korkutucu gerçekle yüzleşmek için 22 Eylül Pazar günü 21.00’de ilk bölümü National Gegoraphic’te yayınlanan seriye geri sayım yapıldı. İki gün boyunca ziyaretçiler bu deneyimi yaşarken alışılagelmişin dışında hazırlanan bu tanıtım oldukça dikkat çekti.

Ölümcül Ebola virüsü ABD topraklarında ilk kez 1989 yılında Washington yakınlarında bir araştırma merkezinde ortaya çıktı. O dönemde sebep olduğu ölüm oranı yüzde 90’ları bulan bu virüs, Yarbay Nancy Jaax liderliğindeki bir grup asker ve bilim insanının cesur çabaları sayesinde fark edilip kontrol altına alındı.

 

İLGİLİ HABERLER