MOBİSAD’dan marketlerde cep telefonu satış yasağına destek

Ticaret Bakanlığı’nın perakende sektörüne ilişkin yeni yasa tasarısı zincir marketlerde sigara, elektronik ürünler ve cep telefonu satışını yasaklamayı içeriyor. Bakanlığın dün duyurusunu gerçekleştirdiği yeni taslak kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, Ticaret Bakanlığı’nın yasa tasarısını desteklediklerini açıkladı…

Açıklamasında mobil iletişim sektörünün temsilcisi olarak bu konuyu ilk olarak 2019 yılı Ekim ayında Trabzon’da gerçekleştirdikleri bölgesel toplantıda ve ardından basına ilettikleri açıklamada gündeme getirdiklerinin altını çizen Mustafa Kemal Turnacı; “Gerek yaptığımız basın açıklamaları gerekse katıldığımız birçok platformda konuyu sıklıkla gündeme taşıdık. Gıda satışı yapan marketlerde, teknolojik ürün satışı yapılmasının olumsuz sonuçlar doğuracağını her platformda dile getirdik.

Teknoloji ürünlerini satan firmaların gıda ürünlerini son tüketiciye ulaştırmasının hijyen, sağlık gibi sebeplerden doğru olmayacağı gibi; teknolojik ürünlerin de gıda marketlerinde satılmasının, çalışanların eğitim, donanım gibi konularda eksik kalacakları için olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz. Bizler domatesin yanında teknolojik ürünlerin alınmamasını, bunun yerine teknolojik ürünler hakkında uzman olan kişiler tarafından yani satış kanallarımızdan bu ürünlerin satışının gerçekleşmesini doğru buluyoruz. Marketlerin kendi işinin dışına çıkarak teknolojiyi satmaları ülkemizin her bölgesine yayılmış esnaflarımızı da zora sokarken, ölçek ekonomisini ön plana çıkartarak, istihdam kayıplarına sebep oluyor.

Alışveriş merkezleri (AVM) ile zincir marketlerde mesafe ve nüfus kriteri ile birlikte satış esaslarında da bir dizi değişikliğe gidilmesini MOBİSAD olarak destekliyoruz. Birçok sektörde farklı alanlara hizmet edip, aynı işle ilgilenen işletme sayısının mevcut ihtiyaçtan fazla olması ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor.

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı kanun teklifi taslağında; perakende ticaretin rekabet şartlarına göre yapılması, tüketicinin korunması ve perakende işletmelerin daha dengeli büyümesi için bir dizi düzenlemenin sektöre büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Ticaret Bakanlığı’nın taslak çalışması dahil sektöre katkı sağlayacak her türlü çalışmaya destek vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.” dedi.

Ticaret Bakanlığı’nın ilgili yasa tasarısına dair detayları okumak için TIKLAYIN.

İLGİLİ HABERLER